Prima pagină » Radio » Actualitate » Fuego – vârstă, înălțime, data nașterii și familie. Informații inedite despre Paul Surugiu

Fuego – vârstă, înălțime, data nașterii și familie. Informații inedite despre Paul Surugiu

01 mart. 2021, 12:47, 2 ,
în Radio

Paul Surugiu este un artist îndrăgit de foarte multă lume din România, însă unele detalii despre Fuego, cum ar fi vârstă, înălțime sau familie, sunt mai puțin cunoscute. Renumele acestuia s-a conturat în timp, prin muncă susținută, iar pe lângă muzică, acesta este și un pictor dar și actor talentat.

Paul Surugiu, cunoscut drept Fuego, s-a lansat în urmă cu 28 de ani, în anul 1993, la Festivalul de la Mamaia. Acesta are lansate până acum peste 30 de albume de studio, a înregistrat mai mult de 600 de cântece și a fost recompensat cu cinci discuri de aur și două de platină. În gimnaziu, acesta a luat lecții de chitară iar în liceu a participat la numeroase festivaluri.

Debutul său național a avut loc odată cu participarea concursul de muzică „Cântarea României”. Totodată, în anii 1990, și-a lansat la Turda primele melodii și materiale discografice sub îndrumarea compozitorului și orchestratorului Alexandru Malschi. De asemenea, a absolvit Școala Populară de Artă din Cluj-Napoca, iar de la vârsta de 16 ani, din 1992, a început să ia lecții de canto cu compozitorul George Grigoriu.

Paul Surugiu, alias Fuego, este absolvent al Facultății de Actorie (teatru) de la București, avându-i ca profesori pe Margareta Pogonat, Constantin Codrescu, Vlad Rădescu, pianista Viorica Rădoi, criticul Ileana Berlogea și muzicianul Marius Țeicu.

Fuego vârstă

Îndrăgitul interpret Paul Surugiu s-a născut în 1976, la Turda, în județul Cluj. Astfel, în momentul de față, Fuego are 44 de ani, din care aproape 30 de ani i-a petrecut pe scenele țării, încântându-i pe spectatori cu talentul său. Așadar, data nașterii lui Fuego este 23 august 1976, fiind născut în zodia Fecioară.

Lăsând la o parte participările la Cântarea României, debutul său oficial pe scenă este consemnat în 1993, la Festivalul de la Mamaia, unde a participat cu două piese compuse de George Grigoriu. În același an se remarcă la prima ediție a Festivalului „Aurelian Andreescu” unde obține premiul al doilea. Iar un an mai târziu, a câștigat marele trofeu al concursului „Trei din zece pentru un show” al Televiziunii Române.

Fuego înălțime

Datorită talentului său, Paul Surugiu se ridică mereu la înălțime, Fuego fiind totodată și o persoană cu o statură peste medie. Așadar, Fuego măsoară 1,83 m, ceea ce l-a ajutat foarte mult în cariera teatrală. Un alt aspect inedit la Fuego este faptul că acesta a interpretat mai multe genuri muzicale.

A trecut de la pop rock la genul latino dance, a continuat cu tradiționalele colinde, cu muzica ușoară, etno și muzica populară. După cum bine se știe, una dintre cele mai de fructuoase colaborări ale lui Paul Surugiu este cu Irina Loghin, doamna muzicii populare românești.

Pe lângă muzică și teatru, o altă pasiune a lui Fuego, ridicată de artist la rang de artă, este pictura. Mai mult, din 2015, Paul Surugiu a demarat proiectul ART by Fuego, o inițiativă prin care, din vânzarea picturilor sale, ajută marii artiști și tinerii talentați.

Fuego familie

Paul Surugiu nu este căsătorit, artistul fiind de altfel și o persoană discretă cu privire la viața personală. În privința familiei lui Fuego, se cunosc unele informații despre părinții săi, Eugenia și Ion Surugiu. Din păcate, tatăl artistului a decedat în anul 2010, lăsând în sufletul lui Paul Surugiu un gol imens.

„Amintirea, dorul de chipuri, de oameni și trăiri, de clipe prețioase nu doar că se intensifică, ci rămâne permanent cu tine. Pentru mine nu e nostalgie, nici părere de rău, ci doar o împăcare cu mine și cu ireversibilul, cu trecerile firești ale vieții, la care ajungem cu toții la un moment dat, mai devreme sau mai târziu. Mi-e dor într-adevăr, mai ales la sărbători și la momente festive, de tata, pe care l-am pierdut, prematur, la 58 de ani…”, spunea în urmă cu ceva timp Fuego.

Iar în plan sentimental, din câte se pare, artistul nu are pe nimeni sau cel puțin nu se cunoaște vreo relație. La 44 de ani, Fuego este în momentul de față celibatar, acesta având ultima relație cunoscută cu Ana Maria Ciaușu, timp de patru ani. Despărțirea s-a produs după ce Ana Maria a pierdut mai multe sarcini, în anul 2007. Așadar, Fuego, ajuns la o vârstă a maturității depline, nu s-a afișat în ultima vreme alături de nicio femeie…

Bugetul.ro
Adio, ANPC pentru Cristian Popescu Piedone! Curtea de Apel București i-a dat vestea, după ce a fost acuzat de nepotism
redactia.ro
Luminita Anghel a ajuns la capatul puterilor! Isi striga durerea pe internet dupa ce ani de zile a tacut: "𝘔𝘪-𝘢 𝘧𝘰𝘴𝘵 𝘧𝘳𝘪𝘤ă 𝘱𝘦𝘯𝘵𝘳𝘶 𝘤𝘰𝘱𝘪𝘭𝘶𝘭 𝘮𝘦𝘶 𝘣𝘪𝘰𝘭𝘰𝘨𝘪𝘤. 𝘈𝘮 𝘵𝘳ă𝘪𝘵 𝘶𝘯
Bugetul.ro
Spitalul care nu va mai exista. 150 de milioane de euro pierdute din cauza incompetenței locale
a1.ro
Chefi la cuțite, 26 martie 2025. Cine a câștigat a noua amuletă. Un concurent a primit cuțitul de aur. Ce concurenți au uimit
Playtech.ro
Cea mai simplă reţetă de paste. Are 5 ingrediente şi a fost inventată de Jamie Oliver
observatornews.ro
Reacţia poliţistului prins la furat tije pentru WC. Are un salariu de peste 10.000 de lei
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Dezlegare la pește în 2025. Zilele în care se face excepție de la post
realitatea.net
Țara vecină unde alimentele s-au ieftinit cu 50%. Românii din apropiere se pregătesc să treacă granița pentru a face cumpărături
SportpeSurse
Dialog ireal între Gigi Becali și Maricel Păcuraru, patronul Realitatea Plus. „Gigi, fac cum zici tu”. VIDEO
Playtech.ro
Când este următoarea minivacanţă. Angajaţii vor putea sta acasă 4 zile
Dailybusiness.ro
Mezeluri fără vină! Cele mai sănătoase variante, delicioase și fără chimicale periculoase
RomaniaTV
Vestea dată de Smiley și Gina Pistol! E bucurie mare în familia lor
stiriromania.ro
La 57 de ani, Carmen a devenit cea mai în vârstă mamă de gemeni din România. Partenerul, cu 22 de ani mai tânăr
RomaniaTV
Peste 10.000 de bugetari vor fi concediaţi, anunţul de la Ministerul de Finanţe
redactia.ro
Doliu în medicina românească. A murit unul dintre cei mai importanți medici. A fost un profesionit desăvârșit
ego.ro
Vești proaste pentru Gabriela Cristea! Ce s-a aflat după demisia de la Antena Stars EXCLUSIV
Comentarii
  • COJANU NICOLAE

    FUEGO are inaltimea de 1.83m cum nu sunt eu Popa! FUEGO daca are cel mult 1.78m.Nu stiu de ce se lauda cu toate.Inainte aproximativ prin 2004 FUEGO era un urat,nu semana deloc asa cum arata acum ,dupa unele artificii aplicate probabil la figura si la fizic in general….

  • Oameni buni acest Fuego nu are voce,omul incearca dar nu il ajuta talentul. Nu stiu cum atatia iubitori de folclor din Romania pot asculta melodiile acestui baiat care isi arata fasolea, dintii beliti la orice melodie fara acorduri muzicala.Uitati-va la reclama de la Catena,este o blasfemie la adresa marilor artisti Stela si Arsinel .

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`