Prima pagină » Local » O nouă înfrângere rușinoasă pentru elevii lui Daniel Pancu! FC Voluntari – Politehnica Iași 4-0 (2-0) – LIVE TEXT
O nouă înfrângere rușinoasă pentru elevii lui Daniel Pancu! FC Voluntari - Politehnica Iași 4-0 (2-0) - LIVE TEXT

07 nov. 2020, 14:30,
Cristian ZAVASTIN în Local

Formația Politehnica Iași evoluează astăzi, de la ora 14.30, în deplasare, în compania echipei FC Voluntari. Pentru această partidă, antrenorul Daniel Pancu se confruntă cu mai multe probleme de lot, dar și cu absența lui Andrei Cristea, jucător cu care tehnicianul se află în conflict și pe care l-a lăsat în afara lotului pentru această partidă.

După un nou joc modest, ieșenii au fost învinși cu scorul de 4-0 (2-0).

LIVE TEXT

• 90′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 90′ Arbitrul de rezervă arată minutele de prelungire: 2
  • 90′ John Anderson de la Voluntari trimite în careu.
  • 90′ Eric de la Voluntari execută un corner de pe partea dreaptă.
  • 90′ Posesie: Voluntari 47%, Poli Iași 53%.
  • 90′ Șutul bun de la distanță al lui Jetfe Betancor e respins în corner de Levente Bosz.
  • 90′ Voluntari încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 89′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Joseph Mensah de la Poli Iași i-a pus piedică lui Vasile Mihai
  • 88′ Razvan Onea e sub presiune, reușește să respingă
  • 88′ Eric de la Voluntari execută un corner de pe partea dreaptă.
  • 88′ Cosmin Frăsinescu respinge în corner.
  • 88′ Jetfe Betancor trimite cu capul foarte periculos, dar Levente Bosz respinge în corner.
  • 87′ Alexandru Vlad trimite o centrare.
  • 87′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Lucas Chacana de la Poli Iași i-a pus piedică lui Pablo De Lucas
  • 87′ După un fault tactic, Platini primește galben
  • 87′ Platini de la Poli Iași îl trage în jos pe Claudiu Bortoneanu
  • 86′ Joseph Mensah trimite cu capul spre poartă, dar Victor Rimniceanu e acolo și intervine.
  • 85′ Sorin Bușu de la Poli Iași trimite în careu.
  • 85′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 85′ Pablo De Lucas e sub presiune, reușește să respingă
  • 85′ Floriano Vanzo de la Poli Iași execută un corner de pe partea stângă.
  • 85′ Posesie: Voluntari 46%, Poli Iași 54%.
  • 85′ Şutul lui Platini este blocat.
  • 84′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 84′ Cosmin Achim de la Voluntari ar putea deveni omul meciului după prestația excelentă de azi.
  • 84′ Eric de la Voluntari trimite mingea în spatele apărării adverse, dar portarul iese și reține.
  • 83′ Victor Rimniceanu cere mingea
  • 83′ Alexandru Vlad e sub presiune, reușește să respingă
  • 83′ Juan Pablo Passaglia trimite o centrare.
  • 83′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 82′ Voluntari aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
  • 81′ Voluntari are posesia.
  • 80′ John Anderson încasează un galben
  • 80′ Intervenție necugetată. John Anderson îl faultează dur pe Razvan Onea.
  • 80′ Posesie: Voluntari 47%, Poli Iași 53%.
  • 79′ Voluntari aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 79′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Alexandru Vlad de la Voluntari i-a pus piedică lui Razvan Onea
  • 78′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Cristian Costin de la Voluntari i-a pus piedică lui Sorin Bușu
  • 77′ Ion Gheorghe părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Eric.
  • 77′ Adrian Popa părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu John Anderson.
  • 76′ Răzvan Grădinaru părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Vasile Mihai.
  • 75′ Posesie: Voluntari 47%, Poli Iași 53%.
  • 75′ Repunere pentru Poli Iași
  • 75′ Răzvan Grădinaru de la Voluntari centrează, dar mingea iese în aut de poartă.
  • 75′ Voluntari încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 74′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
  • 74′ Floriano Vanzo de la Poli Iași trimite mingea în spatele apărării adverse, dar portarul iese și reține.
  • 74′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 74′ Cosmin Frăsinescu este avertizat pentru proteste la adresa arbitrului
  • 71′ Victor Rimniceanu cere mingea
  • 71′ Sorin Bușu trimite o centrare.
  • 70′ Posesie: Voluntari 48%, Poli Iași 52%.
  • 70′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 69′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
  • 69′ Ricardinho părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Claudiu Bortoneanu.
  • 68′ Jetfe Betancor de la Voluntari încearcă să-i trimită cu capul unui coechipier, dar mingea e interceptată de un adversar.
  • 68′ Cristian Costin trimite o centrare.
  • 67′ Nikolaos Baxevanos e sub presiune, reușește să respingă
  • 67′ Cristian Costin trimite o centrare.
  • 67′ Voluntari aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
  • 66′ Repunere pentru Voluntari
  • 66′ Platini de la Poli Iași centrează, dar mingea iese în aut de poartă.
  • 65′ Igor Armaș e sub presiune, reușește să respingă
  • 65′ Floriano Vanzo trimite o centrare.
  • 65′ Posesie: Voluntari 48%, Poli Iași 52%.
  • 64′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
  • 64′ Pasa lui Sorin Bușu de la Poli Iași e blocată de un adversar.
  • 64′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 63′ Cosmin Frăsinescu e sub presiune, reușește să respingă
  • 63′ Alexandru Vlad trimite o centrare.
  • 63′ Voluntari încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 63′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Alexandru Vlad de la Voluntari i-a pus piedică lui Razvan Onea
  • 62′ Marcelo Lopes părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Jetfe Betancor.
  • 61′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Ion Gheorghe de la Voluntari i-a pus piedică lui Lucas Chacana
  • 61′ Posesie: Voluntari 48%, Poli Iași 52%.
  • 60′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 60′ Şutul lui Razvan Onea este blocat.
  • 60′ Șutul lui Floriano Vanzo e blocat de Victor Rimniceanu, dar acesta nu poate reține.
  • 60′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 59′ Voluntari pune presiune pe adversar și pare că poate înscrie oricând!
  • 59′ Ce gol al lui Adrian Popa!
  • 58′ GOOOL! Voluntari înscrie!
  • 57′ Voluntari aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
  • 57′ Dzenan Zajmovic părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Joseph Mensah.
  • 56′ Răzvan Grădinaru de la Voluntari execută un corner de pe partea dreaptă.
  • 55′ Şutul lui Ion Gheorghe este blocat.
  • 55′ Voluntari pleacă pe contraatac.
  • 55′ Şutul lui Lucas Chacana este blocat.
  • 55′ Juan Pablo Passaglia de la Poli Iași îi pasează unui coechipier.
  • 55′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 54′ Juan Pablo Passaglia șutează din afara careului, dar Victor Rimniceanu intervine.
  • 54′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 53′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Ion Gheorghe de la Voluntari i-a pus piedică lui Lucas Chacana
  • 52′ GOOOL! Voluntari înscrie!
  • 52′ Ion Gheorghe de la Voluntari trimite în careu, dar mingea e interceptată de un adversar.
  • 51′ Marcelo Lopes de la Voluntari îi pasează unui coechipier.
  • 51′ Marcelo Lopes de la Voluntari avansează rapid cu mingea încercând să creeze pericol..
  • 51′ Voluntari încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 50′ Levente Bosz cere mingea
  • 50′ Cristian Costin trimite o centrare.
  • 50′ Posesie: Voluntari 52%, Poli Iași 48%.
  • 50′ După un fault tactic, Marcelo Lopes primește galben
  • 50′ Marcelo Lopes este penalizat pentru că l-a împins pe Floriano Vanzo
  • 49′ Voluntari aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
  • 49′ Repunere pentru Poli Iași
  • 48′ Cristian Costin de la Voluntari centrează, dar mingea iese în aut de poartă.
  • 48′ Voluntari încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 48′ Floriano Vanzo de la Poli Iași intervine periculos asupra lui Ion Gheorghe
  • 48′ Şutul lui Juan Pablo Passaglia este blocat.
  • 47′ Juan Pablo Passaglia de la Poli Iași trimite în careu, dar mingea e interceptată de un adversar.
  • 47′ Foarte bună viziunea jocului lui Pablo De Lucas de la Voluntari, care oprește un atac periculos cu o intercepție
  • 47′ Juan Pablo Passaglia trimite o centrare.
  • 46′ Repunere pentru Voluntari
  • 46′ Platini de la Poli Iași centrează, dar mingea iese în aut de poartă.
  • 46′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 46′ Manuel De Iriondo părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Lucas Chacana.
  • 46′ A început repriza a doua.
  • PAUZĂ
  • 45′ Arbitrul de rezervă arată minutele de prelungire: 1
  • 45′ Posesie: Voluntari 54%, Poli Iași 46%.
  • 45′ Dzenan Zajmovic de la Poli Iași este surprins în ofsaid
  • 44′ Repunere pentru Poli Iași
  • 44′ Voluntari pleacă pe contraatac.
  • 43′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 42′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Floriano Vanzo de la Poli Iași i-a pus piedică lui Pablo De Lucas
  • 42′ Floriano Vanzo șutează din afara careului, dar Victor Rimniceanu intervine.
  • 42′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 40′ Posesie: Voluntari 55%, Poli Iași 45%.
  • 40′ Nikolaos Baxevanos e sub presiune, reușește să respingă
  • 40′ Răzvan Grădinaru de la Voluntari execută un corner de pe partea dreaptă.
  • 40′ Şutul lui Ion Gheorghe este blocat.
  • 40′ Marcelo Lopes de la Voluntari îi pasează unui coechipier.
  • 39′ Nicandro Breeveld încasează un galben
  • 38′ Intervenție necugetată. Nicandro Breeveld îl faultează dur pe Ricardinho.
  • 37′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 36′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Adrian Popa de la Voluntari i-a pus piedică lui Nikolaos Baxevanos
  • 36′ Posesie: Voluntari 53%, Poli Iași 47%.
  • 34′ GOOOL! Marcelo Lopes (Voluntari) marchează cu capul
  •  34′ Alexandru Vlad trimite o centrare.
  • 34′ Voluntari aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
  • 33′ Igor Armaș e sub presiune, reușește să respingă
  • 33′ Razvan Onea trimite o centrare.
  • 32′ Repunere pentru Voluntari
  • 32′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 32′ Repunere pentru Poli Iași
  • 31′ Ion Gheorghe șutează din afara careului, dar ratează ținta.
  • 31′ Voluntari încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 31′ Victor Rimniceanu cere mingea
  • 31′ Floriano Vanzo trimite în careu din lovitură liberă
  • 30′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Cristian Costin de la Voluntari i-a pus piedică lui Sorin Bușu
  • 30′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
  • 30′ Posesie: Voluntari 51%, Poli Iași 49%.
  • 30′ Repunere pentru Voluntari
  • 30′ Platini trece în dribling de adversari
  • 29′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 29′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Marcelo Lopes de la Voluntari i-a pus piedică lui Cosmin Frăsinescu
  • 28′ Repunere pentru Poli Iași
  • 28′ Cosmin Achim de la Voluntari are o șansă de gol, dar lovitura sa de cap se duce pe lângă
  • 28′ Ion Gheorghe trimite o centrare.
  • 28′ Voluntari aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 28′ Nikolaos Baxevanos e sub presiune, reușește să respingă
  • 28′ Ion Gheorghe de la Voluntari execută un corner de pe partea dreaptă.
  • 28′ Şutul lui Pablo De Lucas este blocat.
  • 27′ Ion Gheorghe de la Voluntari trimite în careu.
  • 26′ Ion Gheorghe trimite o centrare.
  • 26′ Răzvan Grădinaru de la Voluntari execută un corner scurt, de pe partea stângă.
  • 25′ Posesie: Voluntari 50%, Poli Iași 50%.
  • 25′ Pasa lui Ion Gheorghe de la Voluntari e blocată de un adversar.
  • 25′ Voluntari încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 24′ Poli Iași are posesia.
  • 24′ Adrian Popa de la Voluntari încearcă să-i trimită cu capul unui coechipier, dar portarul iese și reține.
  • 24′ Alexandru Vlad trimite o centrare.
  • 23′ Nikolaos Baxevanos e sub presiune, reușește să respingă
  • 23′ Cristian Costin trimite o centrare.
  • 23′ Voluntari încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 22′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
  • 22′ Adrian Popa de la Voluntari este surprins în ofsaid
  • 22′ Voluntari încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 21′ Voluntari aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
  • 20′ Arbitrul acordă lovitură liberă după ce Răzvan Grădinaru de la Voluntari i-a pus piedică lui Nicandro Breeveld
  • 20′ Posesie: Voluntari 48%, Poli Iași 52%.
  • 20′ Şutul lui Răzvan Grădinaru este blocat.
  • 19′ Şutul lui Marcelo Lopes este blocat.
  • 19′ Voluntari încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 18′ Repunere pentru Poli Iași
  • 18′ Alexandru Vlad de la Voluntari centrează, dar mingea iese în aut de poartă.
  • 18′ Voluntari încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 17′ Dzenan Zajmovic de la Poli Iași trimite în careu, dar pasa lui e interceptată de un adversar.
  • 17′ Poli Iași pleacă pe contraatac.
  • 16′ Voluntari aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 16′ Repunere pentru Poli Iași
  • 16′ Marcelo Lopes șutează din afara careului, dar ratează ținta.
  • 16′ Platini controlează balonul cu mâna.
  • 15′ Alexandru Vlad de la Voluntari încearcă să-i trimită unui coechipier în careu, dar centrarea lui e blocată de un adversar
  • 15′ Voluntari aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 15′ Posesie: Voluntari 46%, Poli Iași 54%.
  • 15′ Cosmin Frăsinescu e sub presiune, reușește să respingă
  • 15′ Cristian Costin trimite o centrare.
  • 14′ Repunere pentru Voluntari
  • 14′ Nikolaos Baxevanos șutează din afara careului, dar ratează ținta.
  • 13′ Dzenan Zajmovic de la Poli Iași încearcă să-i trimită cu capul unui coechipier, dar mingea e interceptată de un adversar.
  • 13′ Sorin Bușu trimite o centrare.
  • 13′ Voluntari aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
  • 12′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în propria jumătate.
  • 11′ Voluntari aruncă de la margine, de pe partea stângă, în jumătatea adversă.
  • 10′ Adrian Popa de la Voluntari trimite în careu, dar Levente Bosz rezolvă situația.
  • 10′ Șansă bună, Cristian Costin de la Voluntari taie apărarea adversă cu o pasă filtrantă.
  • 10′ Posesie: Voluntari 38%, Poli Iași 62%.
  • 10′ Floriano Vanzo de la Poli Iași îl trage în jos pe Adrian Popa
  • 9′ Igor Armaș e sub presiune, reușește să respingă
  • 9′ Sorin Bușu trimite o centrare.
  • 9′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
  • 8′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea stângă, în propria jumătate.
  • 7′ Repunere pentru Voluntari
  • 7′ Dzenan Zajmovic de la Poli Iași preia slab mingea trimisă de un coechipier.
  • 7′ Platini de la Poli Iași trimite în careu.
  • 7′ Juan Pablo Passaglia trimite o centrare.
  • 7′ Poli Iași încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 6′ Poli Iași aruncă de la margine, de pe partea dreaptă, în jumătatea adversă.
  • 6′ Posesie: Voluntari 46%, Poli Iași 54%.
  • 5′ Răzvan Grădinaru a dat pasa de gol.
  • 5′ GOOOL! Voluntari înscrie!
  • 5′ Răzvan Grădinaru trimite în careu din lovitură liberă
  • 4′ Manuel De Iriondo este penalizat pentru că l-a împins pe Răzvan Grădinaru
  • 4′ Voluntari încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 3′ Repunere pentru Poli Iași
  • 3′ Voluntari încearcă să creeze o fază periculoasă.
  • 3′ Cosmin Saizu părăseşte terenul de joc într-o schimbare tactică, fiind inlocuit cu Manuel De Iriondo.
  • 2′ Floriano Vanzo de la Poli Iași este surprins în ofsaid
  • 2′ Poli Iași pleacă pe contraatac.
  • 1′ Nikolaos Baxevanos e sub presiune, reușește să respingă
  • 1′ Pablo De Lucas de la Voluntari execută un corner de pe partea stângă.
  • 1′ Răzvan Grădinaru de la Voluntari încearcă să-i trimită unui coechipier în careu, dar centrarea lui e blocată de un adversar
  • 1′ Voluntari încearcă să creeze o fază periculoasă.

Știrea inițială

Antrenorul formației Politehnica Iași, Daniel Pancu, a explicat de ce l-a lăsat în afara lotului pentru partida din deplasare, cu FC Voluntari.

„Andrei nu este în lot pentru că este o decizie a mea, legată strict de forma lui sportivă, de motivație, de entuziasm. În acest moment, la mine lucrurile sunt foarte care, toți jucătorii, indiferent de vârstă sau valoare, sunt tratați egali, absolut egali și am considerat că în acest moment, în urma ședințelor de pregătire din această săptămână, el nu e fericit. În acest moment sper să-și revină cât mai repede, să se antreneze la capacitatea lui maximă, să fie liderul din vestiar și nu avem nicio problemă”, a declarat Daniel Pancu.

Tehnicianul formației ieșene susține că Andrei Cristea a părăsit nejustificat un antrenament înaintea meciului cu FC Viitorul.

„Într-adevăr, s-a speculat și nu s-a speculat degeaba, luni luasem hotărârea să renunț la el, pentru că cu trei zile înaintea meciului cu Viitorul a părăsit antrenamentul fără niciun motiv. Nu am mai discutat cu el până duminică, normal ar fi fost să vină să-mi spună ce s-a întâmplat. A plecat pur și simplu de pe teren. Luni, după ce am luat decizia am trimis și un mesaj ca sa rămână, pentru că eu așa procedez, și cu jucătorii de la Rapid la care eu am renunțat, le trimit mesaje și mă semnez.

Mi-a explicat că de fapt a fost o lipsă de comunicare din partea medicului, care între timp doctorul nici nu mai este la echipă. Am acceptat cu greu, bine ok, pentru că ești Andrei Cristea, e un jucător special, o emblemă, nu-i ia nimeni faptele extraordinare făcute pentru Iași”, a menționat Daniel Pancu.

Andrei Cristea, deranjat de gestul lui Daniel Pancu

În replică, atacantul Andrei Cristea, s-a declarat nemulțumit de decizia luată de antrenorul Daniel Pancu.

”Am văzut lotul pe grupul nostru și nu fac parte din lot. Sunt dezgustat de tratamentul clubului față de mine, de ceea ce însemn eu pentru Poli Iași. Îmi pare rău, pentru că echipa are nevoie de liniște și de stabilitate acum. Nu meritam asta”, a declarat la rândul său Andrei Cristea.

Sancțiuni la Politehnica Iași după defectarea instalației de nocturnă de la Stadionul „Emil Alexandrescu“

În urma efectuării anchetei interne după defectarea instalației de iluminat artificial a Stadionului Emil Alexandrescu, eveniment ce a condus la pierderea la masa verde a meciului cu FC Viitorul, conducerea executivă a CSM Politehnica Iași a stabilit sancționarea domnului Virgil Grierosu cu avertisment scris și penalitate financiară în cuantum de 10% din salariu pe o perioadă de trei luni, conform legislației în vigoare.

„Considerăm că și CSM Politehnica are partea sa de vină pentru evenimentul nefericit de la meciul cu Viitorul. Chiar dacă este singurul angajat al clubului pe partea de administrare a bazei sportive din Copou și nu are în fișa postului sarcini privind întreținerea și funcționarea instalației de iluminat, domnul Virgil Grierosu ar fi trebuit să reacționeze imediat ce nocturna a prezentat primele deficiențe de funcționare, în preziua jocului. Ne dorim să nu se mai repete astfel de cazuri, iar echipa noastră să beneficieze, cu adevărat, de avantajul terenului propriu.” a declarat Ciprian Paraschiv, președintele executiv al CSM Politehnica Iași.

Alătură-te pe WHATSAPP canalului BZI, pentru a fi la curent cu cele mai noi știri