Prima pagină » Actualitate » Europarlamentarul Diana Șoșoacă: „CCR a acţionat împotriva Tratatului UE și a decretat dispariția suveranității României”
Europarlamentarul Diana Șoșoacă: „CCR a acţionat împotriva Tratatului UE  și a decretat dispariția suveranității României”

Europarlamentarul Diana Șoșoacă: „CCR a acţionat împotriva Tratatului UE și a decretat dispariția suveranității României”

09 oct. 2024, 22:19, 10 ,
Redacția BZI în Actualitate

Prin decizia sa de a interzice o candidatură la alegerile prezidenţiale pe motivul unor declaraţii referitoare la ieşirea României din UE, Curtea Constituţională a încălcat în mod direct Tratatul Uniunii Europene care prevede la Articolul 50, (1) că „Orice stat membru poate hotărî, în conformitate cu normele sale constituționale, să se retragă din Uniune”.

În plus, CCR nu doar că încalcă Tratatul UE, transformând apartenența României la UE într-un prizonierat despre care nu mai este permisă nici o dezbatere, dar acuză și Marea Britanie pentru faptul că a îndrăznit să iasă din cadrul Uniunii Europene, plus că aruncă anatema asupra statelor europene care nu sunt membre ale UE, cum este cazul Elveției, aceste state fiind în afara cadrului democratic conform deciziei CCR.

Devine clar că, în viziunea CCR, UE funcționează ca un „lagăr al popoarelor” din care nu se poate ieși, ba nici măcar nu se poate discuta despre această posibilitate, în ciuda prevederii clare din Tratatul UE.

În timp ce spune că ne apără în felul acesta de Rusia, CCR ne aruncă de fapt într-o dictatură de tip bolșevic, stipulând că România nu mai poate exista ca stat decât prin apartenența la UE și la NATO. Prin aceasta, CCR anulează de fapt însăși suveranitatea României și a poporului român, nu doar dreptul la opinie și la liberă exprimare, instaurând cenzura oficială la toate nivelurile, chiar și în privința declarațiilor politice care beneficiau de imunitate.

Bugetul.ro
Găselnița Digi RCS RDS pentru abonații din România. Toți cei care au un abonament la compania de telecomunicații se pot bucura de filme și în aplicația Digi TV
redactia.ro
Imagini de la operațiunea secretă făcută de Mossad în Iran. Cum au reușit agenții israelieni să-i atace pe iranieni chiar de pe teritoriul lor
Bugetul.ro
Gospodarii care își ridică un solar în grădină pot primi amenzi chiar şi de 100.000 de lei, dacă nu sunt atenţi la o serie de norme banale
a1.ro
Ce se întâmplă cu ajutorul de înmormântare. Anunțul făcut de Dragoş Anastasiu, consilier al președintelui Nicușor Dan
Playtech.ro
Este locul 11A cel mai sigur într-un avion? Experții în aviație spun că nu e chiar așa
observatornews.ro
Un miliardar din cercul prinţului William, mort după ce a înghiţit o albină în timpul unui meci de polo
Playsport.ro
Codul Rutier a fost modificat, iar una dintre marile schimbări provoacă dezbateri: „Complică și mai mult situațiile deja dificile din trafic”
Evz.ro
Radu Banciu a părăsit-o pe Ioana Cosma de la o singură remarcă
realitatea.net
Reguli mai DURE pentru călătoria cu avionul în spațiul UE. Orice solicitant va avea nevoie de autorizație de călătorie
SportpeSurse
Adio, Digi Sport! Cutremur pe piața media de sport din România
Playtech.ro
Aparatul electric pe care trebuie să-l scoți din priză când nu îl folosești. Se găsește în aproape toate bucătăriile și consumă inutil
Dailybusiness.ro
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
RomaniaTV
Statul a luat din cardurile românilor 870 de milioane în trei zile. Suma maximă retrasă de la fiecare, 5.000 de lei
stiriromania.ro
Alex Marcu, sfâșiat de durere lângă sicriul Teodorei. Bărbatul își ia adio de la soție cu râuri de lacrimi
RomaniaTV
Telenovela Duduianu continuă. Ciprian Pian a făcut pușcărie din cauza fostei concubine. El, din răzbunare, a închis-o într-un portbagaj
redactia.ro
De ce nu mai vrea Ilie Bolojan să fie premier. Nicușor Dan a dat răspunsul
ego.ro
Am aflat secretul teribil al soacrei mele, iar acum nu știu ce să fac! Cum aș putea să îi spun soțului așa ceva!?!
Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
14 iunie 2025
14 iunie 2025