Este doliu uriaș în muzica populară! Mariana Militaru Blaj s-a stins din viață la 74 de ani, la nici trei săptămâni după ce împlinise 74 de ani. Vestea decesului a ft dat de Florica Ruja, colegă de ansamblu Mariana Militaru Blaj.
Mariana Militaru Blaj s-a stins din viață la 74 de ani
Florica Ruja, de la Ansamblul „Nuntaşii Bihorului”, a anunațt decesul uenia dintre cele mai îndrăgite cântărețe de muzică populară Mariana Militaru Blaj.
„După o lungă şi grea suferinţă, colega, prietena, solista şi „nuntăşiţa” noastră Mariana Militaru Blaj, s-a desprins din această lume şi a plecat să cânte în ceruri, lăsând în urmă lacrimi şi durere familiei sale şi familiei noastre, a nuntaşilor. Zbor lin spre stele, dragă Mariana! Dumnezeu să o odihnească în pace şi lumină veşnică! Sincere condoleanţe familiei greu încercate şi multă alinare sufletească“, a transmis colega de ansamblu Florica Ruja.
Dispariția artistei este o pierdere grea și pentru Ansamblul „Nuntaşii Bihorului”, unde a fost solistă timp de o jumătate de secol. Ansamblul a publicat un mesaj emoționant prin care își exprimă regretul față de pierderea colegei lor.
„Cu tristeţe în suflete ne luăm rămas-bun de la draga noastră Mariana Militaru Blaj! După o lungă şi grea suferinţă, şi-a lăsat sufletul să se odihnească… Ne-o vom aminti cu zâmbetul ei blajin, cu privirea caldă… Dumnezeu să o odihnească în pace! Fiului Marian, şi el «nuntaş» al nostru, familiei îndoliate, sincere condoleanţe, alinare sufletească şi puterea de a merge mai departe, purtându-i chipul drag în amintire! Noi îi vom purta amintirea frumoasă în inimile noastre de «nuntaşi»! Aşa ne va rămâne în suflete – cântând, cum a făcut-o şi la aniversarea de 60 de ani a ansamblului… Dumnezeu să o ierte şi să o odihnească“, a fost mesajul transmis de reprezentanţii ansamblului bihorean.
Ultimul spectacol al interpretei a avut loc în septembrie 2024
Fiica artistei, Rodica Militaru, publicase, la începutul lunii decembrie, o postare în care își ruga urmăritorii să se roage împreună pentru mama ei, care „este într- cumpănă a vieții”.
Ultimul spectacol al interpretei a avut loc în septembrie 2024, cu ocazia aniversării a 60 de ani de la înfiinţarea Ansamblului „Nuntaşii Bihorului”.
Mariana Militaru Blaj s-a născut pe 30 decembrie 1950. Originară din comuna Roșia, bihoreanca ajunge în 1975 la Oradea, unde devine solistă a Ansamblului „Nuntașii Bihorului”.
Mariana a cântat și a înregistrat cu orchestra populară a Filarmonicii din Oradea și a avut apariții memorabile la TVR, Etno TV, TVS, Favorit, Național TV Beiuș, precum și la posturi de radio precum Radio România, Radio Cluj și Radio Timișoara. Albumul său, „Din Roșia la Beiuș”, a adus cântece nemuritoare precum „Astă lume nu-i a mea“, „Io-s fată din Roșia“ și „Fi-ua focu supărat“, rămânând un dar pentru sufletele iubitorilor de folclor.
Alături de ansamblul „Nuntașii Bihorului”, a purtat cântecul bihorean pe scenele din țară și din lume. A împărțit scena cu mari artiști ai folclorului românesc: Maria Haiduc, Viorica Flintașu, Maria Sidea, Dumitru Sopon, Sava Negrean Brudașcu, Veta Biriș, Drăgan Muntean și prietena sa de suflet, Florica Ruja.
Rămâne în amintirea noastră așa cum am cunoscut-o – cântând, cu bucurie și dragoste, cum a făcut-o și la aniversarea celor 60 de ani ai ansamblului.
Mariana Militaru Blaj s-a stins din viață la 74 de ani, dar va rămâne un simbol al tradiției și o sursă de inspirație.