Prima pagină » Titlurile zilei » Denisa, o elevă de la Colegiul „Ioan C. Ștefănescu”, a rămas pe drumuri după ce tatăl ei s-a îmbătat și a dat foc la casă: „Nu merg mereu la școală, nu am bani de navetă”

Denisa, o elevă de la Colegiul „Ioan C. Ștefănescu”, a rămas pe drumuri după ce tatăl ei s-a îmbătat și a dat foc la casă: „Nu merg mereu la școală, nu am bani de navetă”

17 oct. 2024, 02:00,
Iulia MARIA în Titlurile zilei

În satul Sinești, județul Iași, o elevă de 16 ani, Gafton Denisa, a rămas pe drumuri după ce tatăl ei, aflat sub influența alcoolului, a incendiat casa în care locuia. În prezent, Denisa și familia ei se luptă cu nesiguranța și lipsa resurselor pentru a-și reconstrui viața

Denisa Gafton este o fată de 16 ani, din Sinești, a cărei viață a fost complet schimbată în urma unui incident dramatic, provocat chiar de tatăl său. Într-o discuție cu Denisa, aceasta a povestit cu tristețe cum, în luna decembrie 2023, tatăl său, Ionuț Gafton, în vârstă de 38 de ani, a dat foc la casa în care familia locuia de ani întregi. Tragedia a avut loc după ce acesta, sub influența alcoolului, s-a certat cu mama Denisei și a decis să distrugă totul.

Denisa, o elevă de 16 ani, din Iași, a rămas pe drumuri după ce tatăl ei s-a îmbătat și a incendiat casa în care locuiau

Denisa și mama sa, Vasilica, împreună cu cei trei frați ai ei, cu vârste de 19, 12 și 7 ani, se aflau la bunica lor în momentul incidentului, unde rămăseseră pentru a scăpa de violențele verbale și amenințările tatălui. Acesta nu era la prima sa tentativă de a provoca un dezastru în familie. Denisa își amintește că, într-o altă ceartă, tatăl său a încercat să dea foc locuinței, închizând-o pe mama sa într-o cameră și scoțându-i pe copii afară, lăsându-i să privească neputincioși ce urma să se întâmple.

„Ne-a scos afară și ne-a lăsat să privim ce avea să se întâmple”, a povestit Denisa, fata de 16 ani.

Doar prezența celui mai mic dintre copii, care era în brațele mamei, l-a făcut să se oprească și să renunțe la gestul său extrem.

Cu toate acestea, pe data de 20 decembrie 2023, furia și frustrările tatălui au ajuns la un punct culminant. Denisa își amintește cum sora ei mai mare a primit un apel video de la tatăl lor, în care acesta i-a arătat cum incendiază casa.

„Ne-a spus că dacă nu ne întoarcem acasă, va da foc la tot. Sora mea a privit cum flăcările cuprindeau tot ce aveam, iar vecinii au încercat să intervină, dar tata amenința că va tăia capul oricui va intra în curte”, spune Denisa Gafton.

Incendiul a distrus complet casa

Incendiul a distrus complet casa, lăsând doar pereți arși și o familie fără acoperiș deasupra capului. Ionuț Gafton a rămas în curte, privind cum focul mistuie întreaga locuință, fără să facă nimic pentru a salva ceva. După acest incident tragic, familia a fost nevoită să rămână câteva săptămâni la bunica lor. Vasilica, care are doar 36 de ani, se află acum într-o situație extrem de dificilă, fiind responsabilă de creșterea a patru copii, fără sprijinul soțului. În prezent, nu au nicio sursă de venit stabilă, trăind din alocațiile copiilor și din bursa Denisei. Anul trecut, Denisa a avut bursă de merit, în urma rezultatelor foarte bune de la liceu. Ocazional, mama reușește să mai câștige câțiva bani, muncind cu ziua prin sat, dar situația este departe de a fi sustenabilă.

Pentru moment, o vecină le-a oferit o casă veche în care să locuiască temporar, dar Denisa mărturisește că nu știe cât vor mai putea rămâne acolo.

„Nu avem bani să plătim chiria. Nu știm cât vom sta aici și ce ne vom face mai departe”, a spus Denisa Gafton.

Ionuț Gafton, tatăl Denisei, a plecat în Germania după incendiu și, potrivit fetei, îi contactează doar când este sub influența alcoolului.

„Când se îmbată, începe să ne sune și să caute ceartă. Așa a fost mereu. Mama a încercat să-l părăsească de mai multe ori, dar el mereu venea după noi, la bunica, și începea să plângă. Noi credeam că se va schimba”, povestește Denisa Gafton.

Cazul familiei Gafton evidențiază nu doar dramele personale cu care se confruntă, ci și lipsa de sprijin pe care aceste victime ale violenței domestice o primesc. În ciuda amenințărilor repetate și a comportamentului agresiv al tatălui, familia nu a reușit să obțină ajutorul necesar înainte ca tragedia să se producă.

„Sper doar ca într-o zi să ne putem întoarce la viața noastră normală, să avem din nou o casă și să putem trăi liniștiți”, spune Denisa Gafton.

Până atunci, ei rămân într-o casă oferită din bunăvoință, fără certitudinea că viitorul le va oferi o cale de ieșire din această situație dramatică.

Denisa, o elevă de la  Colegiul „Ioan C. Ștefănescu” din Iași, a rămas pe drumuri după ce tatăl ei s-a îmbătat și a incendiat casa în care locuiau. Familia Gafton are acum nevoie de sprijin atât material, cât și emoțional pentru a depăși această perioadă extrem de dificilă și pentru a putea construi un viitor mai sigur și mai stabil.

Bugetul.ro
Belea mare pentru Antena 3 CNN și România TV. Cele două televiziuni de știri concurente au primit vestea din partea membrilor Consiliului Național al Audiovizualului
redactia.ro
Cui i-a trimis Andrei Perneș ultimul mesaj înainte să moară. Ce a scris fostul concurent de la "Mireasa" în el. Detalii cutremurătoare
Bugetul.ro
Fabrica românească vândută pe nimic unui milionar israelian. Cumpărătorul a murit, iar acum afacerea a ajuns pe mâinile moștenitoarelor omului de afaceri
a1.ro
Imagini sfâșietoare de la înmormântarea lui Andrei Perneș.Cine sunt foștii concurenți de la Mireasa care îl conduc pe ultimul drum
Playtech.ro
O mai ţii minte pe Janine, fosta soţie a lui Adrian Sârbu? Cum arată la 57 de ani fostul model
observatornews.ro
"Nişte oameni mai sălbatici!" Ucisă cu barda de iubitul mai tânăr şi abandonată într-o baltă de sânge. Crimă înfiorătoare în Vaslui
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Cine este iubitul tinerel al Dianei Șoșoacă. Vrea să-l facă ministru
realitatea.net
Cum fac bucătăresele din Ardeal plăcintă de mere cu aluat turnat. Rețeta din străbuni
SportpeSurse
Sandra, femeia care l-a părăsit și l-a sărăcit pe Miodrag Belodedici avea o pasiune pentru fotbaliști. Se iubise pasional cu unul dintre prietenii fostului libero al Stelei
Playtech.ro
Secretul moldovencelor pentru cea mai bună ciorbă de fasole. Doar ele o fac aşa
Dailybusiness.ro
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
RomaniaTV
Irina Loghin, petrecere pe lux și opulență, la 86 de ani. Cum a venit îmbrăcată. Invitații au crezut că nu văd bine
stiriromania.ro
Cum arată Eliza Iliescu acum, la 19 ani. Din ce bani trăiesc lunar Adriana Iliescu și fiica ei
RomaniaTV
Ce meserie are fiica cea mare a lui Ilie Bolojan. Lucia-Maria seamănă leit cu fosta soție a președintelui interimar
redactia.ro
Care ar fi, de fapt, cauza morții lui Andrei Perneș. De ce a pierdut controlul volanului fostul concurent de la "Mireasa""
ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Comentarii
  • Magdalena Clipa

    Buna dinineata. Bogdan de la Casa Share, esti pe fir ? Poate ajutam copila. Cu popa Damaschin am vorbit, dar o spus ca nu-l intereseaza cazul.

    • Nu l interesează sa se bage la Sinesti să-și facă acolo casa. Ca doar casa nu o face pe numele amaratilor.

  • Un copil bun care merită o șansă!

  • Sweet Botosaneanu

    Pe Popa Damaschin îl interesează altceva. Ce-i place lui Jerry îi place și la Popa

  • Maria Purcaru

    Cu un pic de mobilizare se pot face minuni!

  • Te-ai trezit devreme și ai trântit deja patru comentarii. I-ați pastilele că ai luat-o razna.

  • Păi animalul nu a fost încă arestat și decăzut din drepturile părintești? Distrugerea este infracțiune, plus amenințare, tentativă de omor, șantaj. Ce-a făcut poliția?

  • Sa mearga la marele primar Holicov sa o ajute ca el ajuta o asa fata frumoasa!!

  • Na gândeam ca trebuie sa apară un bălos ca tine care sa comenteze despre cum.arata fata. Unii încă balesc scarbos in preajma unei fete cu care n-au nici o treaba. Zi-i lui nevasta-ta sa slabeasca

  • Buna treaba romaneasca a facut tatucul ei. Halal parinte!

  • la prostie si la comentat inutil, nu ne a intrecut nimeni niciodata.ala de la casa share ca le face, nu e bine, damaschin ca face si el nu e bine.e bine ca se comenteaza fara noima pe aici. daca s ar pune cate ceva pentru fiecare comentariu de rahat care zace zilnic prin toate titlurile, ar fi fost o treaba super sa dam inainte ca si…omenie. trist.

  • Cu asemena animal în familie nhnaj cum sa ai o viata normala. Acea persoana trebuia băgată la puscrie pentru sustragere și pentru faptul ca a pus viata in pericol a vecinilor . Acum dacă cineva ii da o casa el iar dacă goc iar face scandal.

  • Pai idea este ca acele case dacă bu le face pe numele la amaruti după ce va deceda preotul s-o vor veni urmasii preuthlui ce vor face vor lua ei toate casele ??

  • Statul ce face in astfel de situatii, de ce exista aceste cazuri extreme de violenta, de ce niste copii trebuie sa traiasca in aceste conditii, nu numai de lipsurile celor necesare dar si intr-o atmosfera de violenta, agresivitate, prostie, idiotie, lipsa de educatie si de bun simt, cineva ar fi trebuit sa supravegheze aceasta familie, sa intervina, din pacate nimeni nu se intereseaza… si exista multe situatii de acest gen.

    • Pentru că de cele mai multe ori asistentul social de la primărie nu este calificat, este preoteasa, nevasta primarului sau a șefului de post.

  • Fata va fi ajutată dar nu de animalele din comentarii!

    Unde dai și unde crapă!
    Apar demenți care jignesc exact pe cei care au ajutat astfel copii în cazuri dramatice! părintele Dan Damaschin și casa Share!
    Cat de tâmpit să fii să pomenești de cei care ajută!
    Orice alcoolic care are telefonul în mână știe el ca părintele e un golani, cel de la casa Share e un golan!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`