Prima pagină » Actualitate » David Popovici a câștigat medalia de aur la 100 metri liber la Campionatul Mondial de Natație după o cursă de infarct

22 iun. 2022, 20:31,
BZI.ro, în Actualitate

David Popovici intră definitiv în istoria natației, devenind primul înotător din ultimii 40 de ani care câștigă cele două curse de viteză (100 m și 200 m) la Campionatul Mondial.

David Popovici scrie istorie la Campionatele Mondiale de Natație din Ungaria. După titlul mondial la 200 m liber, românul de doar 17 ani, care deja este idolul multor tineri din România, a cucerit și aurul la 100 m liber cu 47.58.

David a oprit cronometrul la 47.58 și a mărit ritmul exact când conta, pe final! Astfel, David Popovici și-a respectat statutul de mare favorit la Mondialele de Natație de la Budapesta și a bifat o performanță uluitoare. În toată istoria acestei competiții, un singur om a reușit să câștige probele de 100 și 200 metri liber la aceeași ediție și acesta este americanul Jim Montgomery, care a făcut acest lucru tocmai în 1973, la prima ediție a CM, desfășurată la Belgrad.

Înotătorul român David Popovici a ajuns în finalele probei de 100 m liber

Marţi, 21 iunie 2022, David Popovici s-a calificat în semifinalele probei de 100 m liber cu cel mai bun timp din serii 47 secunde 60/100.

Reamintim faptul că Popovici a cucerit medalia de aur în urmă cu două zile, pe 20 iunie 2022, la proba de 200 m liber. Juniorul român a fost mai rapid decât americanul Caeleb Dressel, 47 sec 95/100,şi decât sârbul Andrej Barna, 48 sec 15/100. David a înregistrat timpul de 1 min 43 sec 21/100.

David Popovici, primul campion mondial la natație din istoria României

David Popovici nu este doar primul campion mondial la natație din istoria României, ci este și unul dintre cei 5 înotători din istorie care au spart bariera de 1:44.00. Iar dintre cei cinci, care îl mai conține și pe rusul Danila Izotov, este cel mai tânăr sportiv care a ajuns la această performanță.