Dr. Elena Cojocaru, medic primar medicină de laborator și șef lucrări, la Spitalul Clinic de Neurochirurgie „Nicolae Oblu” din Iași, susține că probele de urină și scaun trebuie recoltate după anumite reguli pentru a obține analize optime.
Este foarte important ca rezultatele analizelor efectuate să fie corecte, pentru ca medicul să le poate interpreta și să ofere un diagnostic și un tratament corespunzător. Dar, pentru ca acest proces să decurgă ca la carte, este necesar ca pacientul să respecte câteva reguli esențiale. De aceea, în rândurile următoare, ți-am pregătit un ghid de recoltare, cu ajutorul medicului Elena Cojocaru, ce conține indicații despre cum trebuie prelevată fiecare probă.
Cum trebuie recoltate probele de urină? Dr. Elena Cojocaru: „Din jetul din mijloc se prinde cu urocultorul din zbor, maxim zece mililitri”
Dr. Elena Cojocaru, medic primar medicină de laborator și șef lucrări, ne vorbește despre recoltarea corectă a probei de urină. Ea explică faptul că, pentru a avea analize optime, trebuie efectuată o toaletă locală riguroasă, pentru a nu contamina proba.
„O mare problemă este la proba de urină. Este o deficiență de a efectua acasă toaleta locală și, din cauza aceasta, insistăm, mai ales la doamnele mai în vârstă, când le dăm instrucțiunile, să le explicăm și verbal cum trebuie să facă. Pentru că vor veni cu probele contaminate deja, rezultatul va fi cu floră mixtă, asta reprezintă un rezultat incert și pacientul este nevoit să repete, dar pe banii lui sau cu un alt bilet de trimitere, analizele.”, a declarat dr. Elena Cojocaru pentru BZI LIVE.
Mai mult, se recomandă recoltarea jetului din mijloc al primei urine de dimineață. Jetul se prinde cu urocultorul din zbor, maxim zece mililitri, nefiind necesară umplerea recipientului.
Prima urină de dimineață, jetul din mijloc, pentru că primul jet este plin de celule epiteliale scuamoase. Și atunci, din jetul din mijloc se prinde cu urocultorul din zbor, maxim zece mililitri, nu trebuie plin acel urocultor și, mare grijă, când se pune capacul, să nu se atingă cu tegumentul marginile urocultorului, pentru că aici intervine contaminarea. Deci efectiv capacul se pune, fără să se atingă marginile urocultorului și adus în maxim două ore la laborator. De ce? Pentru că, peste patru ore și, mai ales, în condiții de frig, cum este acum, precipită săruri. Și atunci, sunt factori de eroare în analiză.”, a adăugat medicul.
Pacienții care solicită atât sumarul de urină, cât și urocultura, sunt obligați să aducă două recipiente cu proba de urină.
„În general, pacienții când vin, vor două tipuri de analize. Vor un examen sumar urină, pentru a vedea biochimia urinei și care conține și sedimentul urinar, adică medicul se uită la microscop și poate vedea cristale, celularitate, fluoră. Și poate avea și urocultură. Atunci, pacientul este obligat să aducă două recipiente.”, a mai spus medicul Elena Cojocaru.
Cum trebuie recoltate probele de scaun? Dr. Elena Cojocaru: „Trebuie prelevate din zone diferite ale masei de materii fecale”
Probele de scaun se recoltează doar în corprorecoltoare, acele recipiente, care se găsesc în farmacii și care prezintă o linguriță. Proba trebuie prelevată din zone diferite ale masei de materii fecale.
„Se recoltează doar în coprorecoltoare, sunt niște recipiente de la farmacie, care prezintă o linguriță. Cât este pe linguriță, trebuie o probă de materii fecale, atât cât este pe acea linguriță. Trebuie prelevat din zone diferite ale masei de materii fecale. De exemplu, vedeți zone mai mucoase, luați de acolo, deci trebuie din zone mai diferite față de masa care predomină. Iar pentru coprocultură, sunt alte tipuri de coprorecoltoare cu mediu de transport. Tocmai pentru ca un eventual agent patogen să poată supraviețui până la laborator.”, a explicat medicul Elena Cojocaru.
De precizat este că există două tipuri de coprorecoltoare, și anume: coprorecoltor cu mediu de transport și coprorecoltor simplu.
„Pentru coprocultură trebuie neapărat coprorecoltor cu mediu de transport, iar pentru examen coproparazitologic, cel care detectează prezența de paraziți intestinali, este suficient un coprorecoltor fără mediu de transport.”, a adăugat medicul în emisiunea BZI LIVE.