Prima pagină » Actualitate » Cristi Borcea se declară falit: „Nu mai am absolut nimic!”
Cristi Borcea se declară falit: „Nu mai am absolut nimic!”

Cristi Borcea se declară falit: „Nu mai am absolut nimic!”

24 nov. 2023, 08:15,
în Actualitate

Cristi Borcea se declară falit! Omul de afaceri a oferit detalii despre situaţia sa financiară și despre strategia pe care a adoptat-o pentru administrarea averii sale considerabile, estimată la aproximativ 90 de milioane de euro de către Forbes.

Cristi Borcea se declară falit

Fostul acționar al clubului FC Dinamo, care a condus echipa în perioada 1998-2012 și a cucerit numeroase trofee, inclusiv patru campionate, șase cupe și două supercupe, a ales să își dedice această perioadă strategiei financiare și familiei sale. Cristi Borcea a povestit că aproape toate bunurile sale sunt trecute pe numele mamei sale și fac parte din moștenirea destinată și fiilor săi, Patrick și Angelo.

„Dacă nu e mama, atunci cine? În mama am cea mai mare încredere. Totul e pe numele mamei, păi ce să fac? Eu am pe numele mamei tot! Bine, sunt și la Patrick, și la Coco. Pe numele meu nu, absolut nimic”, a declarat Cristi Borcea într-un podcast.

Omul de afaceri, care a recunoscut că și-a înșelat fostele soții, a oferit detalii despre începuturilor sale în lumea afacerilor, rememorând că a fost gestionar de butelii încă din perioada lui Nicolae Ceaușescu. Cu un ton amuzant, a povestit cum Revoluția l-a surprins cu o sumă semnificativă de bani ascunsă în tapițeria mașinii sale.

„Eu am intrat în acest domeniu pe timpul lui Nicolae Ceaușescu. Încă de atunci am fost gestionar de butelii. Asta a fost afacerea mea, iar voi râdeați de mine… Am fost la Procesul Etapei și niște fete mi-au adus butelii și am spus că nu îmi este rușine, că de aici îmi fac banii. M-a prins Revoluția cu 512.000 de lei în tapițeria mașinii. Nu aveai unde să-i ții! Atunci dacă te prindea primeai închisoare pe viață, că spuneau că ai subminat economia națională“, a povestit Cristi Borcea.

Cristi Borcea: „În bibliotecă nu aveam am cărți, ci bani!“

Omul de afaceri a precizat că după anii ’90 obișnuia să țină banii în bibliotecă.

„Nu aveam probleme financiare în familie. Tata lucra la Antefrig și aveam de toate. Și mașină, și televizor color… Când a venit Cornel Țălnar la mine în casă, după anii ’90, și am deschis biblioteca, a văzut că nu am cărți, ci bani. A ieșit din casă! Mă întreba dacă nu am spart o bancă!”, a mai spus Cristi Borcea.

Fostul patron al clubului Dinamo a menționat şi două afaceri în care a pierdut foarte mulți bani.

„Au fost două momente în viața mea când am rămas fără bani. Prima oară la Caritas, în 1992 sau 1993, când am băgat multe sute de mii de dolari, iar atunci am vândut ce mai aveam de valoare și am luat-o de la început cu buteliile. Al doilea moment a fost când am adus țigări, iar atunci am pierdut 500.000 de dolari, că atunci se aduceau multe țigări de contrabandă și eu am lucrat legal. Eu luam cu 270 de lei pachetul şi era în piață cam 100 de lei”, a rememorat Cristi Borcea, care se declară falit.

Bugetul.ro
40.000 de români au semnat contract pentru casele la 35.000 de euro. După luni bune, George Simion a spus și ce se alege de programul promis cetățenilor
redactia.ro
Ce ocupație are soția lui Ionel Ganea și cum a început povestea de dragoste dintre ei. Cei doi trec prin momente cumplite
Bugetul.ro
Cutremur la Banca Transilvania. Anunțul oficial făcut de board-ul celei mai mari bănci românești despre noul director general al BT Broker de asigurare
a1.ro
Cine este, de fapt, tatăl faimos al actriței Ilinca Gheorghiu din serialul "Ana, mi-ai fost scrisă în ADN"
Playtech.ro
Cât costă să deschizi un proces de succesiune. Românii plătesc dacă vor moştenire
observatornews.ro
Dezastrul anunţat dacă România va vota îndepărtarea de UE. 62% din patroni vorbesc despre concedieri
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Un mare fotbalist român, în stare gravă. Este în comă
realitatea.net
Colesterolul redus într-o săptămână. Cinci pași recomandați de nutriționiști
SportpeSurse
Anunțul făcut în această dimineață schimbă tot! Este informația momentului despre cursa prezidențială
Playtech.ro
Jumătate din pensie, oprită de autorităţi, în iunie. Zeci de mii de pensionari, în pericol de poprire
Dailybusiness.ro
Atenționare urgentă pentru români. Suedia reintroduce controale stricte la frontiere, suspendând parțial Schengen!
RomaniaTV
Vestea MOMENTULUI în showbiz! Este ÎNSĂRCINATĂ! Gabi Bădălău este în culmea fericirii! 💗
stiriromania.ro
La 57 de ani, Carmen a devenit cea mai în vârstă mamă de gemeni din România. Partenerul, cu 22 de ani mai tânăr
RomaniaTV
Bancnotele pe care trebuie să le schimbi. Nu mai sunt bune, au expirat! Anunțul Băncii Naționale
redactia.ro
Delia a anunțat pe cine va vota în turul.«Vă rog frumos să nu mă așteptați cu o bâtă, să mă scuipați»
ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`