Un bărbat de 66 de ani din Roman a fost reținut, fiind acuzat de omor după ce o femeie de 32 de ani ar fi fost aruncată de la etajul 4 al unui apartament. Potrivit autorităților, victima, originară din județul Constanța, ar fi fost prostituată, iar bărbatul ar fi avut rolul de proxenet. Incidentul s-a produs pe fondul unui conflict spontan.
Tragedia a avut loc duminică dimineață, 26 ianuarie, iar martorii au fost alarmați de țipetele de ajutor ale femeii. Aceasta a fost găsită inconștientă pe trotuarul din fața blocului și transportată de urgență la spital. Din păcate, rănile suferite i-au fost fatale.
Vecinii susțin că înainte de incident s-au auzit certuri din apartament. Unul dintre ei a declarat:
„Am văzut poliția intrând în apartament în jurul orei 9. Au stat acolo multe ore să facă cercetări. Nu îl cunosc pe bărbatul respectiv.”
Suspectul, cu răni și declarații confuze
Bărbatul acuzat de omor avea mai multe tăieturi la mâna stângă și a fost confuz în explicații. El a susținut că femeia ar fi sărit singură pe geam după ce s-au certat, însă declarațiile sale sunt puse sub semnul întrebării de anchetatori.
„În apartament a fost identificat un bărbat de 66 de ani, din Roman, care prezenta plăgi la nivelul membrului superior stâng. Din primele verificări, conflictul s-a declanșat spontan,” a declarat inspectorul principal Ramona Ciofu, purtătorul de cuvânt al IPJ Neamț.
Suspectul a fost reținut și urmează să fie prezentat instanței cu propunerea de arestare preventivă pentru omor. Zona a fost intens investigată de poliție, iar cazul este în desfășurare. Autoritățile încearcă să stabilească exact circumstanțele în care s-a produs această tragedie.
Acest caz tragic readuce în atenție problemele legate de violența domestică și traficul de persoane, ambele aspecte fiind cercetate de echipele de anchetă.