Prima pagină » Titlurile zilei » Cresc șansele pentru ieșenii care doresc să obțină permisul auto! Examinatori din alte județe sunt detașați la Iași!

Cresc șansele pentru ieșenii care doresc să obțină permisul auto! Examinatori din alte județe sunt detașați la Iași!

01 nov. 2022, 02:00, 6 ,
în Titlurile zilei

În weekend-ul ce tocmai a trecut, candidații pentru obținerea permisului auto, categoria B, au avut o șansa să fie examinați de către cei opt examinatori veniți din Târgu Mureș. Împreună cu polițiștii din Iași, cei din Târgu Mureș au reușit să examineze 299 de candidați în cele două zile

Din cauza numărului mic de examinatori, ieșenii așteptă în jur de patru luni până să dea traseul. În momentul de față, la nivelul județului Iași, pe lista examinatorilor activi se numără Ștefan Grecu, șef Serviciu Public Comunitar Regim de Permise de Conducere și Înmatriculări ale Vehiculelor Iași, Bogdan Luca, Ciprian Ciobanu, Bogdan Ouatu, Andrei Hîncu, Sebastian Ichim, Cătălin Diaconu, Andrei Frij, Ștefan Burlacu, Valentin Stan, Robert Benchea, Marian Popa, Alina Florintina Andreescu, Marius Ghercă și Dragoș Pricop.

o imagine cu DRPCIV Iasi

Împreună cu examanitorii din Iași, polițiștii din Târgu Mureș au reușit să examineze în cele 2 zile 299 de candidați

Săptămâna aceasta, ieșenii care doresc să obțină permisul auto au șansa de a fi examinați de doi polițiști din Satu Mare

o imagine cu o masina de examen

Dacă examinatorii din București au fost ceva mai indulgenți cu candidații, se pare că polițiștii din Târgu Mureș au fost destul de stricți

Ieșenii care au susținut proba practică a examenului auto în weekend-ul trecut, 29-30 octombrie 2022, au avut șansa să fie examinați și de către cei opt polițiști din Târgu Mureș, detașați pentru a-i ajuta pe cei ieșeni să examineze cât mai multe persoane.

„Sâmbătă și duminică, 29 și 30 octombrie 2022, la Iași au fost prezenți opt examinatori și au fost examinați 299 de candidați. În perioada 31 octombrie 2022 – 4 noiembrie 2022, la Iași sunt prezenți doi examinatori din Satu Mare”, a declarat Ștefan Grecu, șef Serviciu Public Comunitar de Permise de Conducere și Înmatriculări ale Vehiculelor Iași.

„A fost o comisie de examinatori de la Târgu Mureș, iar săptămâna aceasta o să fie și doi examinatori din Satu Mare”, au precizat surse din rândul instructorilor auto ieșeni.

În perioada 16-17 iulie și 6-7 august 2022, polițiștii ieșeni au examinat cursanții alături de o comisie de examinatori din București. Dacă cei din capitală au fost ceva mai indulgenți cu candidații, se pare că polițiștii din Târgu Mureș au fost destul de stricți.

„Examinatorii de la Târgu Mureș au fost mai stricți decât cei de la București, din câte am auzit. Au picat cursanții pe capete, eu am nimerit un examinator din Iași și am luat, dar mulți nu au reușit să fie admiși, s-a lăsat cu lacrimi”, a declarat pentru reporterii BZI o cursantă care a susținut examenul auto sâmbătă, 29 octombrie 2022.

o imagine cu o masina de examen

În ciuda tuturor măsurilor luate, ieșenii care doresc să obțină permisul auto și abia au promovat sala au fost programați pentru a da examenul practic la începutul luni februarie 2023

Bogdan Cojocaru: „Încercăm să facem tot posibilul pentru ca timpul de așteptare să scadă!”

 o imagine cu o masina de examen

Din cauza timpului mare de așteptare până la susținerea traseului, Bogdan Cojocaru, prefectul județului Iași, a făcut solicitări către prefecturile din mai multe județe, pentru ca polițiștii ieșeni să fie ajutați să examineze cât mai mulți ieșeni care doresc să obțină permisul auto

Din cauza timpului mare de așteptare până la susținerea traseului, Bogdan Cojocaru, prefectul județului Iași, a făcut solicitări către prefecturile din mai multe județe pentru ca polițiștii ieșeni să fie ajutați să examineze cât mai mulți candidați ce doresc să obțină permisul auto.

„Am făcut solicitări către mai mulți colegi de-ai noștri care nu au programul atât de încărcat și așteptăm confirmări de la fiecare. Încercăm să validăm toate solicitările. Am trimis către Mureș și alte județe, în momentul în care o să avem confirmări, o să anunțăm oficial. Încercăm să facem tot posibilul pentru ca timpul de așteptare să scadă. Din moment ce resursa umană este cea pe care o avem, iar solicitările sunt foarte multe, trebuie să găsim o soluție. Sunt mai multe elemente care duc la această situație, precum creșterea foarte mare a numărului de persoane care se adresează, resursele umane pe care le are acest serviciu la dispoziție și care sunt aceleași ca în anii din urmă, când județul nostru avea un alt număr de locuitori. Încercăm să găsim soluții pentru această problemă, de aceea facem această comunicare cu celelalte prefecturi, în județele în care și ei și-au arătat disponibilitatea, ținând cont că au o activitate mai redusă față de cea de la nivelul județului Iași”, a declarat Bogdan Cojocaru, prefectul județului Iași.

În ciuda tuturor măsurilor luate, ieșenii care doresc să obțină permisul auto și abia au promovat sala au fost programați pentru a da examenul practic la începutul lunii februarie 2023.

Bugetul.ro
Găselnița Digi RCS RDS pentru abonații din România. Toți cei care au un abonament la compania de telecomunicații se pot bucura de filme și în aplicația Digi TV
redactia.ro
Imagini de la operațiunea secretă făcută de Mossad în Iran. Cum au reușit agenții israelieni să-i atace pe iranieni chiar de pe teritoriul lor
Bugetul.ro
Gospodarii care își ridică un solar în grădină pot primi amenzi chiar şi de 100.000 de lei, dacă nu sunt atenţi la o serie de norme banale
a1.ro
Ce se întâmplă cu ajutorul de înmormântare. Anunțul făcut de Dragoş Anastasiu, consilier al președintelui Nicușor Dan
Playtech.ro
Ce sumă maximă poți retrage de la bancomat fără să fii luat la întrebări de bancă sau de ANAF
observatornews.ro
Câţi bani strângem în 15 ani dacă economisim alocaţia copilului, de 292 lei pe lună
Playsport.ro
ANAF s-a dus peste o firmă din Constanța și a dat peste un comerciant „fantomă”: „Comportament...
Evz.ro
Câştigul salarial mediu net a scăzut. Criza își arată colții tot mai rău
realitatea.net
Reguli mai DURE pentru călătoria cu avionul în spațiul UE. Orice solicitant va avea nevoie de autorizație de călătorie
SportpeSurse
Adio, Digi Sport! Cutremur pe piața media de sport din România
Playtech.ro
Horoscopul weekendului 14–15 iunie. Se iau decizii importante legate de bani
Dailybusiness.ro
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
RomaniaTV
Blocaj total la negocierile pentru Guvern. Ilie Bolojan a refuzat categoric să fie prim-ministru
stiriromania.ro
Alex Marcu, sfâșiat de durere lângă sicriul Teodorei. Bărbatul își ia adio de la soție cu râuri de lacrimi
RomaniaTV
EXCLUSIV Revin ploile, vremea se schimbă la 180 de grade. Romica Jurca anunță potop și furtuni în aceste zone
redactia.ro
De ce nu mai vrea Ilie Bolojan să fie premier. Nicușor Dan a dat răspunsul
ego.ro
Am aflat secretul teribil al soacrei mele, iar acum nu știu ce să fac! Cum aș putea să îi spun soțului așa ceva!?!
Comentarii
  • Rocadă „ieftină” pt impresii artistice ! Totul rămâne cum era,doar păpuşile din spectacol se mai inlocuiesc ! Vin mimază o shimonosită scenetă învecgită,păpuşarii le împart câştigul si atît !

  • ERATĂ; INVECHITĂ !

  • Sa se mareasca perioada de după proba practică la 24 de luni și să poți face după orele cu instructorul pe mașină unei rude/prieten .

  • Toți cei care obțin permisul din …prima , sunt niște șoferi de 2..3 lei …

  • Vw Passat B5.5😉🤗

    De ce ,crezi că cei ce iau din prima sunt șoferi de doi lei,ce nu tot cu polițistul dau traseul sau ce crezi că dau cu femeia de serviciu orașul….
    Oare tu ,a câta dată dai ,de ești așa frustrat!
    Să știi că e bine să dai și de n ori dar s-ar putea să nu-l iei,sau să prinzi poate mai bine la cap regurile de circulație… și nu mai deveniți teribiliști-i șoselelor…!

  • Partea proasta nu ca pica elevi ci ca programează foarte târziu și într-un dosar prinzi maxim de 2 ori asta depinde decât de repede ei sala și în alte orașe în maxim 2 luni dar asa e la noi nu înțeleg dece a colo se poate și la noi nu păcat pentru ca sunt bani,timp pierdut înainte la noi la Iași prindeai de 3 chiar 4 ori la traseu acum.daca prinzi de 2 ori ești norocos .

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`