Corneliu Lascăr s-a antrenat pentru mai mulți ani la Iași, după care a făcut pasul la cel mai înalt nivel al MMA-ului. Sportivul luptă acum, alături de Conor McGregor, în Irlanda
Corneliu Lascăr este un tânăr de 29 de ani, originar din Vaslui, care s-a antrenat și în Iași o bună perioadă. El a plecat cu mari speranțe în Irlanda să se antreneze la sala lui Conor Mcgregor. Acolo a fost observat de celebrul luptător și a fost luat sub aripa lui. Acum, românul se pregătește de o luptă importantă în Serbia.
Corneliu Lascăr a plecat din Iași la sala din Irlanda
Corneliu a plecat la Straight Blast Gym din Dublin, Irlanda, pentru a deveni mai bun. După câteva luni de antrenament, acesta a fost observat de starul Conor McGregor și a fost recrutat în echipa lui.
„Sunt de 3 ani, de când sunt plecat din România, și de 2 ani mă antrenez alături de Conor. A fost o mare bucurie pentru mine să fiu recrutat de el, nu ăsta a fost planul meu, dar a fost o oportunitate pe care nu am putut să o refuz. Nivelul este mult mai sus aici, competiția este uriașă, sunt luptători din toată lumea care vin aici și vor să reușească, dar asta a fost șansa mea. Toți spuneau că sunt din Cecenia, după stilul meu de luptă, însă, de fapt, sunt din România, de la Vaslui. M-a ajutat enorm Conor în cariera mea, nu m-a menajat deloc, vrea să devin cât mai bun, a văzut ceva în mine și eu voi continua să muncesc”, povestește Corneliu Lascăr.
Pe 1 martie 2025, Corneliu va participa la Gala MMA Armada 11 din Novi Sad, Serbia. Românul va lupta contra sârbul Luka Lakic.
„Sunt foarte pregătit pentru următoarea luptă, vreau să îi demonstrez că sunt mai bun decât adversarul. Anul trecut am mai avut două lupte programate cu luptători din UFC, însă s-au retras, probabil le era frică de mine, știind că mă antrenez alături de cel mai bun din lume. Acum am un program strict de antrenament, trebuie să dorm mult, 12-13 ore, și după, la sală”, a mai spus luptătorul.
Părinții nu erau de acord cu luptele
Pentru Corneliu totul a început când avea 11 ani și făcea trânte la școală, iar un profesor l-a observat și i-a sugerat să se apuce de lupte. Părinții săi erau sceptici în ceea ce privește acest sport, însă el a realizat imediat că ar putea avea un viitor în sport.
„Vin în fiecare an acasă în vacanță, eu sunt din satul Focșeasca, undeva lângă Vaslui. Țin legătura cu familia mea. Chiar dacă părinții mei nu prea erau de acord cu cariera pe care am urmat-o, ei au fost profesori și au vrut probabil să am și eu o carieră în învățământ. Mai am trei surori, care și ele sunt profesoare, însă eu am devenit luptător profesionist, asta mi-am dorit mereu și mă pricep. Visul meu este ca să ajung în UFC, simt că sunt aproape să fac acest pas, trebuie doar să muncesc și mai mult”, a precizat Corneliu Lascăr.
Nu a uitat de unde a plecat
Luptătorul a simțit că are nevoie de cineva cunoscut să îi fie alături în Serbia, cineva în care are încredere deplină. Astfel, i-a cerut fostului său antrenor, Mircea Ciocan de la Grizzly Gym Iași, să îi fie alături când intră în cușcă.
„Am antrenorii mei aici în Irlanda, însă am vrut pe cineva pe care îl cunosc de mai mult timp, care vorbește româna, încă nu mă descurc la perfecție cu engleza. Maestrul Mircea Ciocan a fost alături de mine în multe momente și nu pot să trec prin această provocare fără el. Știu că mă va ajuta și vreau să îi mulțumesc pentru că a acceptat să îmi fie alături”, a transmis tânărul.
Fostul său antrenor a rămas surprins de propunere, dar nu a mai stat pe gânduri și a acceptat-o imediat. În prezent, Corneliu Lascăr este și partener la clubul Grizzly Gym Iași.
„Pe Lascăr l-am cunoscut acum 5 ani, când făcea naveta de la Vaslui, la Iași, pe atunci antrenam la Scorpions. Un munte de mușchi, care știa să lupte foarte bine, însă avea nevoie de finisare. Eu l-am sprijinit și l-am ajutat cu tot ce am putut și am știut. Ulterior, el a devenit partenerul nostru de la Grizzly Gym Iași. Când vine acasă, trece și pe la noi și se antrenează în sală. Sunt onorat acum să îi fiu alături, când va lupta în cușcă. Chiar nu mă așteptam, abia aștept să mergem în Serbia, echipa sa a plătit totul. Va fi o sală ostilă, de oameni care vor țipa la Lascăr. Momentul când vii de la vestiar, la cușcă este unul foarte greu și important psihologic”, a spus Mircea Ciocan, fostul său antrenor.
De la o sală de antrenament din Iași, Corneliu Lascăr a ajuns să lupte alături de unul dintre cei mai buni sportivi de MMA din lume.