Prima pagină » National » Condamnare la închisoare pentru unul dintre cei mai renumiți chirurgi din România! A fost prins în flagrant
Condamnare la închisoare pentru unul dintre cei mai renumiți chirurgi din România! A fost prins în flagrant

Condamnare la închisoare pentru unul dintre cei mai renumiți chirurgi din România! A fost prins în flagrant

07 nov. 2024, 19:15, 1 ,
Redacția BZI în National

Unul dintre cei mai renumiţi chirurgi din vestul ţării, Dr. Marian Gașpar din Timișoara, a fost condamnat la închisoare cu executare. În urmă cu doi ani a fost prins de procurori că lua mită de la pacienţi. Sentinţa nu este definitivă şi poate fi atacată în termen de zece zile. Gaşpar a primit o pedeapsă de trei ani de închisoare, cu executare.

În motivarea sentinţei, magistraţii susţin că, deşi doctorul a recunoscut faptele, nu a arătat niciun moment că le regretă sau că înţelege gravitatea lor. În plus, medicului i-a mai fost confiscată suma de 250.000 de euro, bani pe care i-a avut în conturi dar nu i-a putut justifica.

Profesorul a fost prins dupa un flagrant

Doctorul Marian Gaşpar a fost prins în flagrant, în urmă cu doi ani, în cabinetul său de la Institutul de Boli Cardiovasculare din Timişoara. La vremea respectivă, plângerea a venit de la un pacient, căruia i s-au cerut o mie de euro pentru o intervenţie chirurgicală.

Medicul a fost monitorizat atunci vreme de o săptămână, timp în care a primit bani de 7 ori, sumele fiind cuprinse între 100 şi 2.000 de euro.

„Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Timiș au dispus, prin rechizitoriu, trimiterea în judecată a inculpatului G.M., cercetat sub control judiciar pe cauțiune, pentru săvârşirea infracțiunii de luare de mită, faptă prev. de art. 289 alin. 1 C.pen. raportat la art. 6 din Legea nr. 78/2000, cu aplicarea art. 35 alin. 1 C.pen. (7 acte materiale).

În fapt, s-a reținut că inculpatul G.M., în perioada 19.09.2022-26.09.2022, în realizarea aceleiaşi rezoluţii infracţionale, a pretins indirect şi primit, fără drept, de la mai multe persoane, diferite sume de bani în legătură cu activitatea desfăşurată conform atribuţiilor de serviciu, în calitate de medic primar şi şef secţie Chirurgie Cardiovasculară în cadrul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timişoara„ , se arata în procesul intocmit de procurori.

Marian Gașpar nu a condiționact actul medical, însă în unele cazuri le-ar fi indus pacienților ideea că s-ar face „de rușine” dacă nu îi oferă nimic, informează știrileprotv.ro.

Bugetul.ro
Nenorocit pe viață de Piedone, un producător local și-a plâns public durerea. Șeful ANPC l-a nimicit pe „țăranul român” fără milă
redactia.ro
Dana Budeanu i-a distrus pe Călin și Cristela Georgescu. "V-ați folosit de Biserică ca ultimele scursuri"
Bugetul.ro
Tăcutul patron de la Arabesque, marele magazin de materiale de construcții din România. Afacerile l-au transformat într-unul dintre cei mai bogați oameni din Galați
a1.ro
O femeie și-a comandat o geantă de pe un site preferat de români. A rămas mască atunci când a deschis punga adusă de curier
Playtech.ro
Câte zile libere vor avea românii de Paște 2025? Calendarul minivacanței din aprilie
observatornews.ro
Vremea 17 martie - 14 aprilie 2025. Se răceşte în toată țara. Revine iarna, cu ninsori, viscol și strat nou de zăpadă la munte
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Apple lansează o nouă funcție. Utilizatorii o așteaptă de multă vreme
SportpeSurse
Iubita lui David Popovici l-a făcut praf pe Donald Trump în controversa momentului
Playtech.ro
Sporurile recunoscute la calculul pensiei, în 2025. Legea despre turele de noapte
Dailybusiness.ro
Sute de angajați din școlile de stat, concediați în urma unei ordonanțe. Decizia se aplică și medicilor
RomaniaTV
Mihai Trăistariu, dezvăluiri despre relația cu Ioana Ignat. De ce a fost părăsit: Ne plăcea să facem dragoste în fiecare dimineaţă
stiriromania.ro
La 57 de ani, Carmen a devenit cea mai în vârstă mamă de gemeni din România. Partenerul, cu 22 de ani mai tânăr
RomaniaTV
ULTIMA ORĂ! A murit Răzvan Arnăut. A fost împușcat în cap de un coleg! Avea 27 de ani
redactia.ro
Povestea lui Răzvan Arnăut, jandarmul împușcat mortal de un coleg. Tânărul a reprezentat România în competițiile europene de sport
ego.ro
Vedeta PRO TV regretă relația cu postul! Dezvăluiri neașteptate! EXCLUSIV
Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
14 martie 2025
14 martie 2025