Prima pagină » Editorial » Coaliția pierde și merge mai departe
Coaliția pierde și merge mai departe

Coaliția pierde și merge mai departe

30 ian. 2025, 10:40,
Redacția BZI în Editorial

Lui Klaus Iohannis i-a sunat ceasul. Ceasul președinției. Și-a încheiat mandatul cu cel mai mic scor înregistrat vreodată de un locatar la Cotroceni. Dar merge mai departe. Marcel Ciolacu a pierdut alegerile. Și cele prezidențiale, și cele parlamentare. Dar merge mai departe. În Ciolacu 2. Liberalii s-au făcut praf. Dar și ei merg mai departe. Este un fenomen, e drept, deplorabil, rușinos, dar care se cuvine a fi analizat și dezbătut.

Unul dintre cei mai mari sculptori ai lumii, Henry Moore, a realizat o operă celebră, care a fost expusă ani în urmă, pe vremea lui Ceaușescu, și în sala Dalles din București. Se cheamă Luptător cu Scut. Avem și noi o fotografie pe site-ul Corect News. Este un războinic care nu cedează. Picioarele i-au fost amputate, i-a fost amputat și un braț, iar el continuă să lupte. Are un ideal înalt pentru care se jertfește. Ce idealuri au oamenii și partidele care se cramponează de putere?

PSD și Guvernul Ciolacu 1, din care a făcut parte și PNL s-au făcut ferfeniță. Desigur, sub aspect electoral. Altfel, liderii lor s-au priceput să se îmbuibe la putere. Și întreaga camarilă. Dar ceea ce au declarat că fac pozitiv pentru viața românilor nu s-a confirmat. Au dezamăgit. I-au adus pe oameni la disperare. I-au sărăcit. Și, în plus, le-au confiscat și speranța într-un viitor altfel, organizat de aceste partide care au făcut istorie în ultimii 35 de ani în România. Rezultatul este că, profitând de dreptul democratic de a vota, cetățenii i-au ejectat. Sau au crezut că-i ejectează. Aroganța partidelor aflate la putere, susținute la greu de serviciile secrete, a fost atât de mare încât și-au imaginat că vor câștiga alegerile parlamentare, împletite cu cele prezidențiale, fără a fi nevoie să fraudeze alegerile așa cum au făcut de obicei. Nu le-a ieșit.

La parlamentare, PSD a obținut cel mai mic scor din întreaga sa istorie. Care însă i-a permis să rămână pe primul loc pe podium. Dar cu șanse minime de a putea realiza o nouă majoritate. Iar la prezidențiale, palma primită peste obraz a fost usturătoare. Fără precedent. Reprezentanții celor aflați la putere, cu toate trucurile electorale pe care le-au utilizat – pomparea de voturi pentru George Simion de către PSD, fără acordul președintelui AUR și pomparea de voturi pentru Călin Georgescu de către PNL, fără acordul acestuia, au fost pur și simplu scoși din cursă. Eliminați cum sunt eliminați jucătorii neperformanți. Exmatriculați cum sunt exmatriculați de la școală copiii care au încălcat toate regulile. Și ce a urmat?

O teribilă stare de buimăceală. Iar primul reflex al perdanților a fost să își pună cenușă în cap. Să-și recunoască înfrângerea. Să declare, cât se poate de răspicat că au pierdut și că nu mai reintră în cursă. Marcel Ciolacu a mers și mai departe. Mult mai departe. A declarat că se retrage de la conducerea PSD. Nu numai că nu s-a retras. A rămas acolo și a manevrat lucrurile în așa fel încât să instaleze la Palatul Victoria Guvernul Ciolacu 2. Cu o majoritatea încropită. Cu liberalii care și ei au pierdut alegerile și s-au reșapat, eliminându-l pe generalul cu patru stele, Nicolae Ciucă, așa cum eu unul anticipasem cu mult timp înainte, și aducându-l ca o nouă speranță pe mai vechiul Ilie Bolojan la conducerea partidului. Nu le-au ajuns. Au luat și UDMR în barcă, organizație tolerată ca partid, numai bună pentru a completa la nevoie majoritățile parlamentare. Și tot nu le-a ajuns pentru a supraviețui într-o viață politică dincolo de moarte. I-au mai adus în barcă și pe parlamentarii altor naționalități decât cea maghiară. Astfel încât, la pupitru îl revedem pe veșnicul, pe nemuritorul Varujan Pambuccian, și iată cum, cei care au pierdut și trebuiau să plece au rămas, agățându-se disperați de putere. Iar acum ne lovesc în oalele capului, cu un buget făcut în mare viteză dar cu la fel de mare întârziere și care nu le va aduce românilor nimic bun în raport cu ce a fost.

Ce se va întâmpla însă după alegerile prezidențiale reprogramate în urma loviturii de stat? Ce trucuri vor mai utiliza cei care se cramponează în mod rușinos de putere? Cum vor supraviețui în continuare?

Bugetul.ro
Belea mare pentru Antena 3 CNN și România TV. Cele două televiziuni de știri concurente au primit vestea din partea membrilor Consiliului Național al Audiovizualului
redactia.ro
Doliu în lumea artistică. A murit actrița Andreea Raicu
Bugetul.ro
Fabrica românească vândută pe nimic unui milionar israelian. Cumpărătorul a murit, iar acum afacerea a ajuns pe mâinile moștenitoarelor omului de afaceri
a1.ro
David Pușcaș vrea să facă pace cu Luminița Anghel după 10 ani de când au rupt legătura. Fiul adoptiv simte că este „al nimănui!"
Playtech.ro
Cât timp trebuie încălzit motorul mașinii când e ger afară. Sfatul lui Titi Aur pentru toți șoferii: “Atenție, uzurile sunt foarte mari”
observatornews.ro
Tradiţii de Dragobete. Cine nu respectă cel mai important obicei al zilei va avea ghinion tot anul
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Mario Balint cere, din nou, bani pentru dedicații. Cât i-a dat lui Salam
SportpeSurse
E de nerecunoscut la 40 de ani! Ce s-a ales de Victoraș Iacob, fostul atacant al Stelei în fabulosul sezon „UEFAntastic”
Playtech.ro
Înşelăciunea Kaufland face ravagii printre clienţi. Mesajul care ar trebui să îi pună pe gânduri pe cumpărători, ce date se cer
Dailybusiness.ro
Guvernul a salvat firmele mari de la taxe suplimentare. Cum au beneficiat aceste companii de „iertarea” statului
RomaniaTV
Ministerul Muncii anunţă vouchere de 2,5 milioane!
stiriromania.ro
Cum arată Eliza Iliescu acum, la 19 ani. Din ce bani trăiesc lunar Adriana Iliescu și fiica ei
RomaniaTV
Irina Loghin, petrecere pe lux și opulență, la 86 de ani. Cum a venit îmbrăcată. Invitații au crezut că nu văd bine
redactia.ro
Cui i-a trimis Andrei Perneș ultimul mesaj înainte să moară. Ce a scris fostul concurent de la "Mireasa" în el. Detalii cutremurătoare
ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
24 februarie 2025
24 februarie 2025