Prima pagină » Titlurile zilei » Clipe de groază la Rediu! O bătrână a fost bătută cu bestialitate de către doi indivizi. Unul dintre agresori este chiar cumnatul fiicei sale
Clipe de groază la Rediu! O bătrână a fost bătută cu bestialitate de către doi indivizi. Unul dintre agresori este chiar cumnatul fiicei sale

Clipe de groază la Rediu! O bătrână a fost bătută cu bestialitate de către doi indivizi. Unul dintre agresori este chiar cumnatul fiicei sale

19 apr. 2025, 02:00, 5 ,
Marinela CHIHAI  în Titlurile zilei

O bătrână din comuna Rediu a fost bătută pe câmp de către cumnatul fiicei sale și de un prieten al acestuia. Incidentul a avut loc în mai 2021, iar agresorii ar fi folosit spray lacrimogen pentru a o dezorienta, apoi au lovit-o cu parul, provocându-i răni grave pe tot corpul.

O bătrână a fost atacată și bătută cu bestialitate de către doi indivizi

Totul s-a întâmplat pe data de 7 mai 2021. În ziua respectivă, Elena Amărioarei, o bătrână din comuna Rediu, plecase pe câmp pentru a aduce liliac. Ajunsă acolo, i-a întâlnit pe Lucian Ezariu, cumnatul fiicei sale, și pe prietenul lui, Romeo Troacă. Raluca Lenuța Condurache, fiica femeii, susține că, în acel moment, Lucian Ezariu i-a dat cu spray lacrimogen în ochi pentru a o dezorienta, iar apoi, împreună cu Romeo Troacă, a început să o lovească, repetat, cu un par. Loviturile suferite de femeie au creat leziuni pe tot corpul. Rănile suferite au fost atât de grave, încât a necesitat intervenții chirurgicale și tratament de lungă durată, fiind supusă unei operații la picior. Totuși, în urma incidentului, femeia a rămas cu sechele pe viață. În acest sens, a fost deschis un dosar penal pe numele lui Lucian Ezariu și Romeo Troacă, pentru comiterea infracțiunii de lovire sau alte violențe. Recent, la Judecătoria Iași, a avut loc un nou termen de judecată în acest sens, unde Raluca Lenuța Condurache a depus mărturii referitor la dosar.

„Pe 4 mai 2021 am venit acasă din Italia. Pe 7 mai mă aflam la spital, căci am fost operată. La un moment dat, mă suna mama. Ea era împreună cu fostul meu concubin, Ezariu Aurelian. Ea mi-a zis că se duce pe câmp pentru a strânge niște liliac. Era în jurul orei șase seara. Mama mi-a zis că va veni a doua zi, când mă va externa din spital. Peste o oră, mă sună mama din nou și îmi zice că a fost bătută de cei doi inculpați. Au bătut-o cu parul amândoi, iar Ezariu Lucian i-a dat cu spray lacrimogen în ochi. Mama mi-a spus să îi sun pe frații mei ca să o ia, căci este căzută la pământ, și era lovită. Mi-a spus că ambii inculpați i-au aplicat foarte multe lovituri cu parii. Mama arăta foarte urat când am văzut-o, era vânătă, albastră pe tot corpul, plină de sânge pe mâini. A stat internată la spital foarte mult timp, apoi a luat tratament și, mai mult, face și acum recuperare, face kinetoterapie. Mama mea a fost operată la picior, are șuruburi în picior. Medicul care a operat-o i-a zis că toată viața va avea dureri la acel picior”, a declarat Raluca Lenuța Condurache, fiica părții vătămate.

Raluca Lenuța Condurache susține că Lucian Ezariu ar avea ură pe familia lor de mai mult timp

În instanță, Raluca Lenuța Condurache a mai declarat că mama sa trăiește cu dureri constante, fiind nevoită să ia, zilnic, medicamente pe bază de morfină. Potrivit martorei, motivul conflictului ar fi fost o răzbunare din ură și invidie. De asemenea, a menționat că familia ei a mai avut conflicte, în trecut, cu cumnatul ei, Lucian Ezariu.

„Mama lucra la piață, vindea flori, verdeață, însă, ulterior acestui incident, nu a mai fost capabilă să mai lucreze în acest sens. Și în ziua de azi are dureri. Ia pastile cu morfină în fiecare zi pentru ca să nu aibă dureri. Motivul acestui necaz este că eu eram în Spania și am trimis niște bani în 2020 pentru mama ca să ia niște viței, să-i crească, să facă niște bani, să aibă un venit. Avea o vacă și un taur. Într-o noapte, inculpații au luat cele două animale și le-au tăiat pe la 4 dimineața, și le-au lăsat acolo. Au făcut asta din dușmănie, din invidie, că au ură pe familia noastră. Ezariu Lucian a mai avut incidente, este o persoană rea, îl cunosc polițiștii din zonă. Îl fugărea pe fratele meu cu cuțitul, cu câțiva ani înainte de acest incident, pentru că aceasta a făcut plângere pe numele lui că a înecat un mânz în fântână. Ezariu e o persoană agresivă, la fel și Troacă Romeo”, a susținut Raluca Lenuța Condurache.

Pe lângă martora Raluca Lenuța Condurache, la termen trebuia să se prezinte și fostul ei concubin, Aurelian Ezariu, care figura și el ca martor în dosar, însă acesta nu s-a prezentat în instanță. Fiica victimei susține că acesta ar fi fost amenințat de Lucian Ezariu pentru a nu depune mărturie împotriva sa.

„În acest moment, Ezariu Aurelian, fostul meu concubin, deși a fost citat pentru acest termen de judecată ca martor, nu a venit și nici nu răspunde la telefon, și bănuiesc că a fost amenințat de fratele său, Lucian”, a adăugat Raluca Lenuța Condurache.

Astfel, instanța a decis emiterea unui mandat de aducere pentru ca martorul să fie prezent la următorul termen, referitor la bătrâna din Rediu care a fost bătută de cumnatul fiicei sale.

Bugetul.ro
Plecarea lui Dorinel Umbrărescu s-a produs în mod oficial. Drumarul din județul Bacău și-a luat la revedere de la oamenii din zona Buzăului
redactia.ro
Se schimbă școala românească din temelii. Părinții riscă și închisoarea dacă nu respectă acest lucru.
Bugetul.ro
Recalculare de urgență pentru 5 milioane de pensionari! Se întâmplă pe 15 iulie la CNPP, este ordin clar de la ministrul Muncii
a1.ro
Cum arată și la ce preț se vinde o garsonieră din Capitală fără geamuri și fără uși. "Garsoniera-dezastru" se află în Berceni
Playtech.ro
Andreea Marin s-a dezlănțuit! A uitat că e filmată și și-a dat frâu liber fericirii. Imaginile...
observatornews.ro
Cod roşu de caniculă în 15 judeţe şi Capitală. Când încep să scadă temperaturile
Playsport.ro
Descoperirea misterioasă dintr-o criptă, legată de Vlad Țepeș, care ar putea rescrie istoria...
Evz.ro
Prognoza meteo, 7 iulie. Între foc și furtuni. Cod roșu în sud, grindină în nord
realitatea.net
Testul IQ care le dă bătăi de cap elevilor de clasa a IV-a: câte triunghiuri sunt, de fapt, în imagine?
SportpeSurse
Marea gimnastă a României ajunsă măicuță la mănăstire. Cum a ajuns o speranță a sportului autohton să fie o figură importantă a Bisericii Ortodoxe
Playtech.ro
Mamaia vs. Grecia: Cât costă șezlongurile, mâncarea și berea în 2025. Comparație surprinzătoare pentru turiști
Dailybusiness.ro
Ce să NU faci niciodată la un interviu de angajare. Cea mai importantă întrebare pe care ar trebui să o pui: „Îți arată adevărul dincolo de aparențe”
RomaniaTV
Apare moneda de 1 leu în România. BNR anunţă că este disponibilă pe piaţă din 7 iulie 2025
stiriromania.ro
Alex Marcu, sfâșiat de durere lângă sicriul Teodorei. Bărbatul își ia adio de la soție cu râuri de lacrimi
RomaniaTV
Este anunţul momentului pentru milioane de români
redactia.ro
Cine este omul care și-a pierdut viața pe Transfăgărășan după ce a fost atacat de urs
ego.ro
I-a spus aceste cuvinte surorii ei mai mari, iar după câteva ore, s-a sinucis, din cauza examenului de evaluare
Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`