Prima pagină » Titlurile zilei » Casa de Asigurări de Sănătate Iași, țepuită de mai multe persoane neasigurate care au utilizat cardul european de sănătate în Spania, Belgia și Franța: „S-au depus acțiuni pe rolul instanțelor de judecată, în vederea recuperării a 68.299,56 lei”
Casa de Asigurări de Sănătate Iași, țepuită de mai multe persoane neasigurate care au utilizat cardul european de sănătate în Spania, Belgia și Franța: „S-au depus acțiuni pe rolul instanțelor de judecată, în vederea recuperării a 68.299,56 lei”

Casa de Asigurări de Sănătate Iași, țepuită de mai multe persoane neasigurate care au utilizat cardul european de sănătate în Spania, Belgia și Franța: „S-au depus acțiuni pe rolul instanțelor de judecată, în vederea recuperării a 68.299,56 lei”

30 nov. 2024, 02:00, 3 ,
Codruța ȘOROAGĂ în Titlurile zilei

În cursul anului 2024, Casa de Asigurări de Sănătate (CAS) Iași a fost țepuită de mai multe persoane neasigurate care au utilizat cardul european de sănătate pentru a beneficia de servicii medicale în Spania, Belgia și Franța. Astfel, CAS Iași a depus acțiuni pe rolul instanțelor de judecată, pentru recuperarea a 68.299,56 lei.

Ce este cardul european de sănătate și în ce condiții poate fi utilizat? Ce nu acoperă cardul european

Cardul european de sănătate este un document destinat doar persoanelor asigurate în sistemul asigurărilor sociale de sănătate din România. În baza acestui document, persoanelor asigurate li se facilitează accesul la îngrijiri medicale devenite necesare în timpul unei șederi temporare într-o altă țară membră a UE/SEE/Elveția.

„Cardul european de sănătate nu este un substitut pentru asigurarea de sănătate din sistemul asigurărilor sociale de sănătate din România, ci un mecanism care permite accesul la servicii de sănătate în baza acelorași condiții ca și pentru cetățenii statului în care acele persoane asigurate se află. Cardul european de sănătate este eliberat persoanelor asigurate de casa de asigurări de sănătate din țara de reședință și atestă că sunt acoperite de asigurare de sănătate în țara lor. Persoanele asigurate au obligația ca pe întreaga perioadă de valabilitate a cardului european, de 2 ani, să facă dovada îndeplinirii calității de asigurat în sistemul asigurărilor sociale de sănătate din România. Astfel, în momentul în care persoanele asigurate au nevoie de tratament medical de urgență, cardul european le ajută să beneficieze în aceleaşi condiţii ca şi cele oferite asiguraţilor sistemului social de asigurări de sănătate din ţara de destinaţie. Așadar, dacă asiguratul din ţara de destinaţie plăteşte o contribuţie personală sau o coplată pentru servicii medicale, atunci şi beneficiarul de card european aflat în ţara respectivă va achita din surse proprii aceeaşi sumă, fără ca aceasta să-i fie decontată ulterior de casa de asigurări de sănătate. De asemenea, precizăm faptul că, pe baza cardului european, persoanele asigurate nu pot beneficia de tratamente sau intervenții medicale planificate într-o altă țară membră a UE/SEE/Elveția”, au transmis reprezentanții Casei de Asigurări de Sănătate (CAS) Iași.

Casa de Asigurări de Sănătate Iași are de recuperat 68.299,56 lei de la persoanele neasigurate care au utilizat cardul european de sănătate

Casa de Asigurări de Sănătate Iași are de recuperat 68.299,56 lei de la persoanele neasigurate care au utilizat cardul european de sănătate în Spania, Belgia și Franța.

„În cursul anului 2024, Casa de Asigurări de Sănătate Iași a depus acțiuni, pe rolul instanțelor de judecată, în vederea recuperării de la persoanele neasigurate a sumelor achitate statelor membre precum: Spania, Belgia Franța, pentru servicii medicale acordate în baza cardului european, în sumă de 68.299,56 lei. Precizăm faptul că, în situaţia în care persoana care a obţinut un card european de sănătate nu îndeplineşte toate condiţiile în baza cărora s-a eliberat cardul european pe toată perioada de valabilitate a acestuia (inclusiv plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate) şi în această perioadă beneficiază de servicii medicale în cadrul unei deplasări într-un stat membru al UE/SEE/Elveția, va suporta contravaloarea acestor servicii, potrivit dispozițiilor legale în vigoare. În concluzie, recomandăm cetățenilor să solicite Casei de Asigurări de Sănătate eliberarea cardului european de sănătate, să îl păstreze pentru a avea acces la îngrijirile medicale devenite necesare în timpul călătoriilor într-un stat membru al UE/SEE/Elveția, însă trebuie să se asigure că pe toată perioada de valabilitate îndeplinesc condițiile ce privesc calitatea de asigurat. Subliniem faptul că, pentru obținerea cardului european de sănătate a fost facilitat un proces accesibil atât online, cât și fizic, bazat pe formularea unei cereri și a documentelor justificative ce atestă calitatea de asigurat”, au declarat reprezentanții CAS Iași.

Bugetul.ro
Fabrica românească vândută pe nimic unui milionar israelian. Cumpărătorul a murit, iar acum afacerea a ajuns pe mâinile moștenitoarelor omului de afaceri
redactia.ro
Cine era, de fapt, sotul femeii ucise de zapada in Chiajna
Bugetul.ro
Job de boier, cu salariul de 12.000 de lei pe lună, fără facultate sau studii de specialitate. Românii pot obține locul de muncă dacă îndeplinesc unele condiții minime
a1.ro
Motivul pentru care Irinel Columbeanu nu mai are voie să părăsească azilul. Ce restricții are
Playtech.ro
Unde cumperi casă şi teren cu doar 5.000 de euro, în România. Motivul pentru care preţurile sunt atât de mici
observatornews.ro
"Până nu se întâmplă o crimă, nu face nimic". Primăria face controale, iar poliţia a deschis anchetă după ce o femeie a fost ucisă de gheaţă în Chiajna
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Schimbări masive pentru șoferi. Multe reguli nu mai sunt valabile
SportpeSurse
Detalii tulburătoare din dosarul lui Călin Georgescu. Înregistrările și filmările devoalează toate întâlnirile și discuțiile, dar și planul pe care îl pusese la cale
Playtech.ro
Se dau 5.000 de lei pentru nou-născuţi din partea statului. Cine sunt părinţii care beneficiază de acest ajutor
Dailybusiness.ro
Stenograme explozive din dosarul lui Călin Georgescu. ”Câștig sigur. Există un plan, există o strategie pe care numai eu o cunosc”
RomaniaTV
Bomba momentului. Cristela Georgescu l-ar putea înlocui pe Călin Georgescu la alegerile prezidenţiale
stiriromania.ro
Cum arată Eliza Iliescu acum, la 19 ani. Din ce bani trăiesc lunar Adriana Iliescu și fiica ei
RomaniaTV
Cum să pierzi un bărbat în 10 secunde. Lidia BUBLE a făcut anunțul: Te părăsesc!
redactia.ro
Doliu în lumea artistică. A murit actrița Andreea Raicu
ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”
Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`