Prima pagină » National » Candidatura lui Victor Ponta a fost contestată la Curtea Constituţională. Care sunt argumentele
Candidatura lui Victor Ponta a fost contestată la Curtea Constituţională. Care sunt argumentele

Candidatura lui Victor Ponta a fost contestată la Curtea Constituţională. Care sunt argumentele

15 mart. 2025, 14:00,
Redacția BZI în National

Candidatura lui Victor Ponta a fost contestată la Curtea Constituţională, acesta fiind acuzat de tentativă de lovitură de stat, prin constituirea USL şi de plagierea lucrării de doctorat. Judecătorii se vor reuni la ora 17.00.

”În data de 14 martie 2025, a fost înregistrată la Curtea Constituţională contestaţia formulată de domnul S.C.A. împotriva Deciziei Biroului Electoral Central nr.24D/14.03.2025 privind înregistrarea candidaturii independente a domnului Ponta Victor-Viorel şi a semnului electoral la alegerile pentru Preşedintele României din anul 2025. Contestaţia formează obiectul Dosarului Curţii Constituţionale nr.1022F/2025”, a transmis Curtea Constituţională.

Argumentele contestației

Contestația formulată împotriva Deciziei Biroului Electoral Central de admitere a candidaturii lui Victor Ponta la alegerile prezidențiale din 2025 se fundamentează pe mai multe argumente de natură constituțională, juridică și morală. Se susține că dreptul de a fi ales nu este absolut și trebuie exercitat cu respectarea exigențelor impuse de Constituție și legislația electorală. Pe această bază, contestația afirmă că persoanele care aspiră la funcția de Președinte al României trebuie să respecte valorile statului de drept și să demonstreze o conduită ireproșabilă.

Un prim argument invocat vizează implicarea lui Victor Ponta într-o tentativă de încălcare a ordinii constituționale în 2012, când, în calitate de lider al USL și prim-ministru, a coordonat o serie de acțiuni menite să submineze instituțiile statului, inclusiv suspendarea Președintelui în funcție și modificări legislative abuzive. Aceste acțiuni au fost criticate de Comisia de la Veneția, care le-a considerat problematice din punctul de vedere al statului de drept.

Un al doilea argument esențial privește lipsa de probitate academică a lui Victor Ponta, evidențiată prin plagiatul tezei sale de doctorat. Mai multe comisii de experți, inclusiv CNATDCU, au stabilit că o parte semnificativă a tezei sale este copiată fără indicarea sursei, motiv pentru care i s-a retras titlul de doctor. Contestația arată că această lipsă de integritate afectează nu doar statutul său academic, ci și dreptul de a candida la cea mai înaltă funcție în stat, având în vedere că Președintele României trebuie să vegheze la respectarea Constituției și să fie un model de conduită morală.

În plus, contestația subliniază că dobândirea titlului de doctor prin fraudă academică a avut efecte juridice importante, inclusiv facilitarea accesului lui Victor Ponta la profesia de avocat și la o carieră universitară. Pe această bază, se argumentează că acesta a beneficiat în mod nelegitim de titluri și funcții publice, ceea ce contravine principiului legalității și echității sociale.

În final, contestația solicită respingerea candidaturii lui Victor Ponta pe motiv că acesta nu îndeplinește condițiile de eligibilitate, având în vedere încălcările grave ale normelor constituționale și lipsa de probitate academică și morală. Se argumentează că acceptarea candidaturii sale ar compromite integritatea procesului electoral și principiile fundamentale ale statului de drept.

”Şedinţa de judecată a Curţii Constituţionale privind contestaţiile înregistrate în temeiul Legii nr.370/2004 va avea loc sâmbătă, 15 martie 2025, ora 17:00 (pe baza sesizărilor şi a celorlalte documente depuse la dosar până la data de 15 martie 2025, ora 16:30)”, a transmis CCR.

Bugetul.ro
Tăcutul patron de la Arabesque, marele magazin de materiale de construcții din România. Afacerile l-au transformat într-unul dintre cei mai bogați oameni din Galați
redactia.ro
Dana Budeanu i-a distrus pe Călin și Cristela Georgescu. "V-ați folosit de Biserică ca ultimele scursuri"
Bugetul.ro
Județele groazei din România. Oamenii rămân pe drumuri din cauza concedierilor masive făcute de companiile care funcționează în aceste zone ale țării
a1.ro
Creatura cu cap de extraterestru pescuită de un pescar i-a speriat pe localnici. Ce este, de fapt, vietatea
Playtech.ro
Minune pe mare. Cum a supravieţuit pe apă un pescar 95 de zile? Detaliul care l-a salvat
observatornews.ro
Vremea se răceşte brusc: ploile se transformă în lapoviță și ninsoare. Prognoză specială pentru Bucureşti
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Revin comisioanele: Cât îi costă pe români retragerile bancare
realitatea.net
Nu răspunde niciodată la numerele de telefon care încep cu aceste cifre. Sunt folosite de escroci pentru a mai da o lovitură
SportpeSurse
Micul oraș din România pe care frații Dedeman și Ion Țiriac se războiesc de luni întregi! Au cheltuit deja câte un miliard de euro, iar miza este uriașă
Playtech.ro
Cine este Dragoş Dragoteanu, afaceristul care are în Bucureşti cea mai scumpă parcare din Europa?
Dailybusiness.ro
Sute de angajați din școlile de stat, concediați în urma unei ordonanțe. Decizia se aplică și medicilor
RomaniaTV
S-au aflat PRIMELE echipe eliminate la Asia Express! Înainte să plece se lăudau că vor câștiga competiția. Cine a rămas în cursă!
stiriromania.ro
La 57 de ani, Carmen a devenit cea mai în vârstă mamă de gemeni din România. Partenerul, cu 22 de ani mai tânăr
RomaniaTV
Iarna se întoarce, un ciclon va aduce ninsori! Elena Mateescu, ANM: Trecem de la 30 de grade C, la temperaturi negative!
redactia.ro
Povestea lui Răzvan Arnăut, jandarmul împușcat mortal de un coleg. Tânărul a reprezentat România în competițiile europene de sport
ego.ro
Vedeta PRO TV regretă relația cu postul! Dezvăluiri neașteptate! EXCLUSIV

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`