Prima pagină » Eveniment-Social » BNR organizează Expoziția Puterea leului. Istoria banilor în România la Iași
BNR organizează Expoziția Puterea leului. Istoria banilor în România la Iași

BNR organizează Expoziția Puterea leului. Istoria banilor în România la Iași

30 oct. 2024, 15:36,
în Eveniment-Social

Deținătoare a unui patrimoniu cultural important și inedit, Banca Națională a României și-a intensificat în ultimii ani eforturile de a-l aduce la cunoștința publicului larg. în acest context poate fi înscrisă și expoziția Puterea leului. Istoria banilor în România.

BNR organizează Expoziția Puterea leului. Istoria banilor în România la Iași

Concepută și organizată în primăvara acestui an în colaborare cu Muzeul Național Brukenthal din Sibiu, expoziția este acum la dispoziția publicului ieșean, care o poate vizita în perioada octombrie 2024 – aprilie 2025 la Palatul Braunstein, secție a Muzeului Municipal Regina Maria.

Prin intermediul a 550 de obiecte vizitatorii pot face o călătorie în istoria monedei noastre naționale, de la înființarea sistemului monetar național în anul 1867 și până la actualele monede și bancnote de circulație. Povestea începe însă cu primele monede medievale românești, ducații emiși în Țara Românească de Vladislav Vlaicu, respectiv groșii puși în circulație în Moldova de Petru Mușat.

Vor putea fi admirate, printre altele, clișeele de imprimare ale biletelor ipotecare din anul 1877, prima bancnotă emisă de Banca Națională a României în anul 1881, o sită utilizată de specialiștii francezi în secolul a XIX-lea pentru realizarea hârtiei filigranate destinată imprimării bancnotelor românești, dar și primele coli de probă ale bancnotei de 100 de lei trimise în anul 1917 de la Petrograd la sediul Băncii Naționale a României aflate în refugiu la Iași.

Pentru prima dată sunt expuse clișee, coli cu separații de culoare și coli ale bancnotelor imprimate pe polimer și este explicat procesul de scoatere din circulație, respectiv de reciclare a acestora.

O vitrină specială este dedicată personalităților și monumentelor ieșene, cărora Banca Națională a României le-a dedicat de-a lungul timpului mai multe emisiuni monetare destinate colecționării.

Expoziția poate fi vizitată în mod gratuit conform programului de vizitare anunțat de partenerii noștri de la Muzeul Municipal Regina Maria. Totodată, specialiștii din cadrul Sucursalei Regionale Iași a Băncii Naționale a României vor organiza în spațiul expozițional tururi ghidate și lecții de educație financiară în cadrul proiectelor educaționale Să vorbim despre bani și bănci, respectiv StudentHub, derulate de banca centrală la nivel național.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
15 decembrie 2025
15 decembrie 2025
Articole similare
Ninja de Iași: Claudiu, un individ care s-a uitat probabil prea mult la filme, a pus mâna pe o sabie katana și a intrat în curtea vecinilor, căutându-i să le taie capul. Iată cum s-a terminat totul 
02:00
FOTOEXCLUSIV Ninja de Iași: Claudiu, un individ care s-a uitat probabil prea mult la filme, a pus mâna pe o sabie katana și a intrat în curtea vecinilor, căutându-i să le taie capul. Iată cum s-a terminat totul 
El este șoferul care a spulberat-o pe femeia aflată pe trecerea de pietoni în Baza 3. Avea permis de conducere de anul trecut și l-a avut suspendat pentru viteză: „Conducea ca disperatul”
02:00
FOTOVIDEOEXCLUSIV El este șoferul care a spulberat-o pe femeia aflată pe trecerea de pietoni în Baza 3. Avea permis de conducere de anul trecut și l-a avut suspendat pentru viteză: „Conducea ca disperatul”
După ce i-a dat contracte prin încredințare directă de peste un milion de lei, primarul din Podu Iloaiei, Ioan Alexa, schimbă strategia! La licitația pentru renovarea energetică a blocurilor doar preferatul PNL a depus oferta
02:00
FOTO După ce i-a dat contracte prin încredințare directă de peste un milion de lei, primarul din Podu Iloaiei, Ioan Alexa, schimbă strategia! La licitația pentru renovarea energetică a blocurilor doar preferatul PNL a depus oferta
O fostă educatoare supraviețuiește în frig și întuneric. Gabriela Nistor: „Plâng în fiecare zi, dar acum, în perioada asta, e mai greu”
02:00
FOTOVIDEO O fostă educatoare supraviețuiește în frig și întuneric. Gabriela Nistor: „Plâng în fiecare zi, dar acum, în perioada asta, e mai greu”
O nouă premieră se joacă pe scena Teatrului Național Iași: „Casa cu stihii” – o dramă psihologică axată pe pierderea echilibrului
02:00
O nouă premieră se joacă pe scena Teatrului Național Iași: „Casa cu stihii” – o dramă psihologică axată pe pierderea echilibrului
Tragedie într-o familie din Iași! Un tânăr, în vârstă de 17 ani, a murit în condiții suspecte la o fermă. Patronul Constantin Aneculăesei: „Asta te freacă grija pe tine”
02:00
FOTOVIDEO Tragedie într-o familie din Iași! Un tânăr, în vârstă de 17 ani, a murit în condiții suspecte la o fermă. Patronul Constantin Aneculăesei: „Asta te freacă grija pe tine”
Un nou împrumut pe capul ieșenilor! Primarul Mihai Chirica vrea peste 22 de milioane de euro pentru finalizarea unor proiecte din municipiu
02:00
Un nou împrumut pe capul ieșenilor! Primarul Mihai Chirica vrea peste 22 de milioane de euro pentru finalizarea unor proiecte din municipiu
Fermierii din Iași au primit sume importante, în ultimele două săptămâni, de la APIA. Plăți de peste 3 milioane de euro către beneficiari
02:00
Fermierii din Iași au primit sume importante, în ultimele două săptămâni, de la APIA. Plăți de peste 3 milioane de euro către beneficiari
Alimentul nelipsit de pe masa de Crăciun, mai scump anul acesta. Comercianții vin în piețele din Iași de mai mulți ani. „Așa fac în fiecare an”
02:00
FOTO Alimentul nelipsit de pe masa de Crăciun, mai scump anul acesta. Comercianții vin în piețele din Iași de mai mulți ani. „Așa fac în fiecare an”
Apa de la Spitalul „Sf. Maria” din Iași încă nu poate fi folosită după ce a fost depistată o bacterie periculoasă! În continuare, se internează doar urgențele
02:00
Apa de la Spitalul „Sf. Maria” din Iași încă nu poate fi folosită după ce a fost depistată o bacterie periculoasă! În continuare, se internează doar urgențele