Prima pagină » Local » Bebeluș intoxicat cu nitriți. A ajuns la Spitalul pentru Copii din Iași după ce a băut lapte praf cu apă din fântână
Bebeluș intoxicat cu nitriți. A ajuns la Spitalul pentru Copii din Iași după ce a băut lapte praf cu apă din fântână

Bebeluș intoxicat cu nitriți. A ajuns la Spitalul pentru Copii din Iași după ce a băut lapte praf cu apă din fântână

30 mart. 2024, 16:13, 1 ,
în Local

Medicii din Iași au intervenit de urgență pentru a salva viața unui copil de doar 28 de zile. Bebeluşul s-a intoxicat cu nitriți, după ce mama sa i-a preparat laptele praf cu apă din fântână.

Copilul, care are mai puțin de o lună, a ajuns mai întâi la spitalul din Botoșani.

Medicii din Botoșani au transferat bebelușul la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii. Aici, medicii au constatat ca micuțul era intoxicat cu nitriți.

Copilul și-a revenit după tratament

Din fericire, după ce a primit tratament, copilul și-a revenit.

Nou-născut, în vârstă de 28 de zile, alimentat cu lapte praf pregătit cu apă de la fântână a fost transferat în cursul serii trecute de la Spitalul din Botoșani, cu intoxicație cu nitriți, formă severă. Pacientul internat în etapă în secția de terapie intensivă a primit antidotul pentru intoxicarea cu nitriți, iar în cursul zilei de astăzi a fost transferat pe secția de toxicologie. Starea generală a pacientului la acest moment este bună”, a declarat dr. Cătălina Ionescu, purtător de cuvânt al Spitalului de Copii „Sfânta Maria” Iași.

Bugetul.ro
Recalculare de urgență pentru 5 milioane de pensionari! Se întâmplă pe 15 iulie la CNPP, este ordin clar de la ministrul Muncii
redactia.ro
Ce șanse are Mihaela Rădulescu să moștenească averea uriașă lui Felix Baumgartner 
Bugetul.ro
Omul lui Klaus Iohannis a devenit noul președinte CCR. Cine este judecătoarea Simina Tănăsescu, succesoarea controversatului Marian Enache
a1.ro
Ce a postat Mihaela Rădulescu pe rețelele sociale imediat după moartea partenerului ei, Felix Baumgartner. Imaginea emoționantă
Playtech.ro
Răsturnare uluitoare de situaţie! Mihaela Rădulescu a povestit cum a murit, de fapt, Felix: 'Cu mine strigând...
observatornews.ro
Mihaela Rădulescu, mesaj sfâșietor după moartea lui Felix Baumgartner: "Felix, noi eram...iubire"
Playsport.ro
Autopsia lui Felix Baumgartner a fost finalizată. Care a fost, de fapt, ce au descoperit medicii...
Evz.ro
Bărbații din viața Mihaelei Rădulescu. Trecut agitat pentru vedetă
realitatea.net
Creșterile salariale de la începutul anului, anulate de austeritatea lui Bolojan. Câți bani pierd 1,8 milioane de angajați: calcule BNS - VIDEO
SportpeSurse
Cătălin Drulă, noul primar al Bucureștiului. Succesorul lui Nicușor Dan a fost deja decis
Playtech.ro
Pensii private 2025: cum se calculează impozitul de la 1 august. Calcul concret pentru sumele încasate
Dailybusiness.ro
Ce a putut să găsească Piedone la câteva restaurante de pe litoral. ANPC le-a suspendat activitatea pe loc: „A înflorit salcâmul în bucătărie”
RomaniaTV
VIDEO: Mihaela Rădulescu a filmat săritura iubitului cu parapanta: Ăsta este Felix Baumgartner!
stiriromania.ro
Alex Marcu, sfâșiat de durere lângă sicriul Teodorei. Bărbatul își ia adio de la soție cu râuri de lacrimi
RomaniaTV
Felix Baumgartner a spus 3 cuvinte înainte să moară!
redactia.ro
De ce a murit, de fapt, Felix Baumgartner
ego.ro
Știați că Alin Gălățescu are o fiică? Iată ce relație are cu ea și cu mama ei
Comentarii
  • Fântâna se află pe domeniul public sau nu? Că dacă e pe domeniul public autoritățile locale de acolo din comună ar trebui să pună semne pe fântâni precum că apa nu e recomandată sugarilor. Există semnele alea sau nu? Au pretenții să plătești tot felul de taxe la primărie dar când se întâmplă câte o treabă din asta cine răspunde? Stat de rahat și sistem de rahat.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
19 iulie 2025
19 iulie 2025