Prima pagină » Local » ApaVital SA reia licitația pentru achiziția autoutilitarelor în valoare de 1,2 milioane de euro
ApaVital SA reia licitația pentru achiziția autoutilitarelor în valoare de 1,2 milioane de euro

ApaVital SA reia licitația pentru achiziția autoutilitarelor în valoare de 1,2 milioane de euro

22 feb. 2022, 02:00,
Ciprian Boaru în Local

Licitația organizată de ApaVital pentru furnizarea mai multor loturi de autoutilitare va fi reluată. Achiziția face parte din proiectul de 500 de milioane de euro pentru extinderea rețelelor de apă-canal. Procedura va fi organizată la începutul lunii aprilie 2022

Compania de apă-canal reia licitația ce viza achiziția mai multor autoutilitare. Asta, după ce la tentativa trecută, participanții la procedură nu au răspuns la mai multe clarificări solicitate de ApaVital SA. În consecință, achiziția a fost anulată. Recent, demersurile au fost reluate, urmând ca licitația să fie declanșată pe data de 07.04.2022, cu aceleași condiții impuse data trecută. Valoarea estimată a contractului rămâne aceeași: 6.391.256 lei fără TVA, aproape 1,2 milioane de euro.

”Achiziția utilajelor este prevăzută în cadrul Proiectului regional dezvoltarea infrastructurii de apă și apă uzată din județul Iași, în perioada 2014-2020, finanțat prin Programul Operațional Infrastructură Mare (POIM) 2014-2020. În cadrul acestui proiect s-a prevăzut achiziția de autoutilitare operaționale necesare pentru transportul personalului de intervenție și a materialelor/echipamentelor necesare la locul de remediere a avariilor apărute pe rețelele de apă/canalizare, transportul utilajelor de excavat, transportul probelor de apă/apă uzată de la locul de prelevare la laborator”, se arată în caietul de sarcini.

ApaVital cumpără și echipamente pentru extinderea rețelelor edilitare.

ApaVital cumpără la licitație mai multe loturi de autoutilitare în cadrul proiectului de 500 de milioane de euro

Compania de apă-canal a stabilit necesarul în cadrul procedurii. Investiția face parte din programul de 500 de milioane de euro pentru extinderea rețelelor în județul Iași.

”Realizarea în condiții de eficiență a activității de întreținere și exploatare a infrastructurii de apă și de canalizare la nivelul ariei de operare presupune asigurarea unei dotări corespunzătoare a sectoarelor de exploatare ale operatorului. Totodată, extinderea ariei de operare a Operatorului regional, precum și necesitatea de a asigura servicii de calitate impun achiziționarea autoutilitarelor operaționale prevăzute în cadrul contractului de furnizare”, se mai arată în documentația licitației.

Astfel, vor fi achiziționate patru autoutilitare cu șapte locuri, cu benă pentru transport utilaje, 13 autoutilitare cu două locuri, patru autoutilitare frigorifice pentru transport probe, pentru prelevarea de apă, 19 autoutilitare cu șapte locuri cu ladă de transport materiale și o autoutilitară de tip atelier mobil, cu două compartimente: vestiar muncitori și atelier cu dotări. Autoritatea contractantă a semnat în trecut un contract pentru furnizarea mai multor loturi de piese auto cu Romtec Austria.

Compania de apă-canal este nevoită să închirieze utilaje

Recent, ApaVital a demarat o licitație pentru achiziția serviciilor de închirieri utilaje ce urmează să fie folosite la lucrările de terasamente pentru rețelele de apă și canalizare. Valoarea estimată a contractului este de 2.333.560 de lei fără TVA, aproape 500.000 de euro. Utilajele vor fi folosite pe o perioadă de 12 luni. Procedura organizată de ApaVital a fost împărțită în 4 loturi ce conțin: buldoexcavator multifuncțional pe pneuri (6 bucăți), buldoexcavator multifuncțional pe pneuri (4 bucăți), buldoexcavator multifuncțional pe pneuri (1 bucată), minibuldoexcavator pe șenile (1 bucată), buldoexcavator multifuncțional pe pneuri (1 bucată), buldozer șenile (1 bucată), minibuldoexcavator pe șenile (1 bucată). Utilajele vor fi utilizate timp de 16.910 ore în ariile de operare Bahlui-Târgu-Frumos și Prut-Bârlad.

În ceea ce privește licitația organizată de ApaVital pentru furnizarea autoutilitarelor, reprezentanții companiei speră că vor putea valida ofertele furnizorilor.

Bugetul.ro
Fabrica românească vândută pe nimic unui milionar israelian. Cumpărătorul a murit, iar acum afacerea a ajuns pe mâinile moștenitoarelor omului de afaceri
redactia.ro
Doliu în Armata României. A murit omul care a ajutat la eliberarea Ungariei și Cehoslovaciei. Cum și-a ținut iubirea vieții lui lângă el pe front
Bugetul.ro
Job de boier, cu salariul de 12.000 de lei pe lună, fără facultate sau studii de specialitate. Românii pot obține locul de muncă dacă îndeplinesc unele condiții minime
a1.ro
Tudor de la Fly Project, despre participarea la Te cunosc de undeva! Ce l-a făcut să accepte această provocare | EXCLUSIV
Playtech.ro
Cât timp trebuie încălzit motorul mașinii când e ger afară. Sfatul lui Titi Aur pentru toți șoferii: “Atenție, uzurile sunt foarte mari”
observatornews.ro
Bătrân căzut în curtea spitalului din Vâlcea şi rănit la cap, ignorat de medici: "N-avem ce să-i facem". Martorii l-au cărat pe braţe în interiorul secţiei
Playsport.ro
INCREDIBIL! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Vremea aduce vești de senzație. Totul se schimbă de azi
realitatea.net
Cel mai murdar oraș din România. Localnicii se plâng de gunoaie necolectate și de o infrastructură de salubrizare jalnică
SportpeSurse
Florin Prunea a luat-o în brațe pe Anca Alexandrescu după dezvăluirile făcute de Recorder în cazul Nordis
Playtech.ro
Ce să presari la rădăcina ghioceilor ca să nu se ofilească rapid. Secretul care îi menține înfloriți săptămâni la rând
Dailybusiness.ro
Bolojan, anunț de ultimă oră! Consultările cu partidele, moment decisiv pentru viitorul României în Europa!
RomaniaTV
Cum să pierzi un bărbat în 10 secunde. Lidia BUBLE a făcut anunțul: Te părăsesc!
stiriromania.ro
Cum arată Eliza Iliescu acum, la 19 ani. Din ce bani trăiesc lunar Adriana Iliescu și fiica ei
RomaniaTV
Ministerul Muncii anunţă vouchere de 2,5 milioane!
redactia.ro
Doliu în lumea artistică. A murit actrița Andreea Raicu
ego.ro
Cum arăta Laura Vicol, acum 10 ani. Imaginile au rămas pe internet, deși ea e acum ”alt om”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`