Procesul tragediei din 2 Mai continuă să stârnească reacții puternice în opinia publică. După ce Vlad Pascu a fost condamnat la începutul anului 2025 la 10 ani de închisoare pentru accidentul rutier în urma căruia au murit doi tineri, ambele părți au făcut apel. Familia victimelor solicită o pedeapsă mult mai dură, în timp ce apărarea lui Vlad Pascu încearcă să obțină o reducere a condamnării.
Atât părinții lui Sebi Olariu și ai Robertei Dragomir, cât și Vlad Pascu, au contestat decizia instanței. Urmează un nou termen, iar apărarea tânărului a fost reconfigurată, fiind adusă o nouă echipă de avocați care speră să convingă Curtea de Apel Constanța că pedeapsa aplicată a fost una prea aspră.
Apelul care ar putea schimba sentința
Într-o declarație oferită în cadrul emisiunii Viața fără filtru, avocatul lui Vlad Pascu a susținut că, în opinia echipei de apărare, instanța de fond ar fi aplicat pedepse maxime sau apropiate de maxim pentru majoritatea infracțiunilor, ceea ce nu ar reflecta realitatea dosarului.
Avocatul apărării a insistat că nu a fost cerută o pedeapsă minimă, dar că pedeapsa de 10 ani ar fi, totuși, prea mare.
„Nu am cerut niciodată minimul, pentru că avem bun simț. Deopotrivă, considerăm că și maximul este exagerat”, a spus acesta. El a mai precizat că se așteaptă un termen dedicat analizării efective a motivelor de apel și că dosarul este tratat „ca orice alt dosar cu acest obiect”.
Apărarea își pune speranțele în mai multă clemență din partea Curții de Apel Constanța și contestă duritatea deciziei pronunțate anterior de Judecătoria Constanța.
Ce spun avocații despre Vlad Pascu
Un alt punct important al apărării îl reprezintă atitudinea lui Vlad Pascu după producerea tragediei. Conform avocatului, acesta ar regreta faptele comise și ar conștientiza pe deplin gravitatea situației în care se află.
„Regretă situația în care se află și înțelege că va trebui să petreacă o perioadă de timp în stare de detenție”, a declarat avocatul său, susținând că tânărul nu mai este aceeași persoană din momentul accidentului.
În contrast puternic cu poziția apărării, familiile victimelor solicită o pedeapsă de cel puțin 20 de ani de închisoare, considerând că actuala sentință nu reflectă gravitatea faptei și nici durerea cauzată. Următorul termen este așteptat cu interes atât de opinia publică, cât și de cele două tabere aflate în conflict deschis.