Prima pagină » Actualitate » Anglia și Olanda se luptă pentru al doilea bilet de la finala EURO 2024 – LIVE TEXT
Anglia și Olanda se luptă pentru al doilea bilet de la finala EURO 2024 - LIVE TEXT

10 iul. 2024, 22:18,
în Actualitate

Miercuri seara, Euro 2024 își stabilește cealaltă finaliștă, care va înfrunta Spania. Anglia și Olanda se vor înfrunta pentru ultimul bilet în actul final al Campionatului European.

Min 90+5: Meciul este pe cale să se termine.

Min 90: GOL Anglia, 2-1, și aceștia sunt cu un pas în finala de la Berlin!

Min 88: O centrare bună pe jos a lui Luke Shaw din lateral îl căuta pe Watkins, dar acesta a ratat execuția. Cu noroc, mingea a ajuns la Palmer, care a șutat în peluză din marginea careului

Min 85: Cody Gakpo este faultat la vreo 25 de metri de poartă. Lovitură liberă pentru olandezi. Totul se încheie cu out de poartă și un cartonaș galben primit de Van Dijk, după ce a protestat decizia arbitrului de nu a da corner.

Min 84: O fază construită aproape perfect de batavi, totul până la ultima pasă! Din compartimentul defensiv, olandezii au urcat treptat cu mingea, au pasat frumos și au ajuns în câteva momente în careul lui Pickford. Pasa finală pentru Weghorst a fost, însă, blocată

Min 80: Modificări la Anglia: Cole Palmer îi ia locul lui Phil Foden; Harry Kane îi lasă locul lui Ollie Watkins. Banderola îi este lăsată de Kane lui Walker

Min 79: Gol anulat pe motiv de offside a lui Bukayo Saka! Trebuie revăzut în camera VAR. Da, este anulat, nimic nu anunța o asemenea fază. Asta arată ce imprevizibili sunt englezii

Min 78: Par obosiți englezii. Southgate trebuie să schimbe

Min 76: Nicio ocazie de gol la poarta lui Verbruggen arată cât de defensiv a ajuns Anglia să joace

Min 74: Kyle Walker este monumental în defensivă! Gakpo putea să scape singur cu portarul dacă fundașul lui Manchester City nu intervenea în ultimul moment

Min 74: Ake a câștigat marea parte a duelurilor cu Saka de pe acea bandă. Bukayo nu are cel mai bun meci de până acum

Min 72: Cartonaș galben pentru Jude Bellingham, după o intrare prin alunecare la Van de Ven

Min 68: Olanda beneficiază de o lovitură de colț, după ce a fost echipa mai bună în ultimele minute. Totul s-a concluzionat cu un fault în atac

Min 65: Centrarea lui Veerman de la distanță mare din lovitură liberă îl găsește pe Van Dijk în careu. Acesta lovește bine mingea din prima cu piciorul, dar Pickford o salvează pe Anglia, intervenind decisiv

Min 63: Poate că nu este planul lui Southgate, dar Olanda a făcut mai multe cu mingea în această repriză decât Anglia. Cei Trei Lei sunt de nerecunoscut în comparație cu ceea ce am văzut în prima parte.

Min 62: Nu am avut vreun șut spre poartă în repriza secundă

Min 61: Cursa de jucător mare a lui Gakpo a provocat puțină panică în apărarea englezilor. Totul s-a terminat cu bine pentru aceștia, deoarece o centrare a lui Veerman nu a ajuns la țintă

Min 57: În caz de egalitate, Koeman sigur are un plan pentru penalty-uri, în timp ce Southgate nu cred că ar mai vrea să ajungă în acea poziție, deși a eliminat Elveția la loviturile de departajare

Min 54: Kobie Mainoo iese din nou la rampă, de data asta în apărare! Acesta a blocat o acțiune promițătoare a lui Simons

Min 52: Nu mai riscă echipele ca la începutul meciului. Anglia nu mai forțează ca în prima repriză

Min 49: Un început similar cu cel al primei reprize: se joacă mult la mijlocul terenului

Min 46: Luke Shaw a intrat cu lănțișorul pe teren și a trebuit să se întoarcă să-l lase pe margine. A uitat că nu are voie cu accesorii după ce a lipsit o perioadă bună din fotbal

Min 46: Cu două schimbări începe repriza secundă: pentru Anglia intră Luke Shaw, iese Trippier; la Olanda, Weghorst îi ia locul lui Malen

PAUZĂ: Olanda și Anglia termină o primă repriză captivantă la egalitate, 1-1. Meciul a început bine pentru olandezi, care au marcat după un șut de zile mari al lui Xavi Simons, dar s-au retras din ce în ce mai mult. Anglia a forțat, iar golul a venit după ce Dumfries a avut o intrare întârziată la Kane, arbitrul dictând penalty după ce a revăzut faza. Kane a bătut exemplar penalty-ul, iar Anglia a continuat în aceeași notă, dominând total de la gol până la finalul reprizei. 1-1 nu a fost doar la goluri, ci și la bare, Dumfries și Foden lovind fiecare stâlpul la câteva minute distanță. A fost cel mai bun joc al echipei lui Southgate de la acest Euro.

Min 45: Englezii domină în continuare și sunt mai mereu în preajma careului lui Verbruggen

Min 42: Olanda lui Koeman suferă, în timă ce Anglia parcă este pe tot terenul

Min 41: Excepțional Kobie Mainoo! Ce repriză face acest tânăr mijlocaș. A fost cel mai prezent englez în joc

Min 39: Ce combinații frumoase au realizat băieții lui Southgate! De la Walker la Mainoo, care pasează cu călcâiul la marginea careului pentru șutul la firul ierbii al lui Foden, reținut de portar

Min 35: Schimbare făcută de Ronald Koeman: iese Depay, intră Joey Veerman. Memphis a părăsit terenul accidentat

Min 32: Phil Foden a încercat să recreeze golul pe care i l-a dat lui Real Madrid în semi-finala UCL, dar acesta lovește bara. Execuție minunată din afara careului și cu puțin mai mult noroc acum putea să concureze cu Yamal pentru golul semifinalelor. 1-1 la goluri, 1-1 la lovituri în bară

Min 31: Anglia pare să fie periculoasă la fiecare atac. În paralel, apărarea olandeză nu mai este deloc stabilă după penalty-ul din minutul 18

Min 30: Cornerul este bătut aproape perfect! Mingea îl caută pe Dumfries, care sare senzațional și dă în bara transversală cu lovitura sa de cap. A fost aproape să facă uitată greșeala de la penalty

Min 29: Fază frumoasă construită de Țările de Jos. Depay a avut spațiu și a văzut plecarea lui Malen, căruia i-a pasat la întâlnire, dar șutul celui din urmă a fost blocat de defensiva Angliei

Min 27: A venit timpul să mai respire și Olanda. Au o posesie prelungită în minutele de față

Min 25: Anglia a preluat total controlul meciului! Cei Trei Lei atacă în valuri, iar apărarea batavă tremură în aceste momente

Min 23: Kobie Mainoo îi pasează excelent lui Foden care trage pe lângă portar, dar acolo a fost Dumfries să scoată mingea de pe linia porții. Fundașul olandez s-a revanșat după penalty-ul provocat

Min 22: Meciul este asemănător cu cel de ieri: egalitate în primele 22 de minute, după o deschidere de scor rapidă

Min 18: GOL Anglia, 1-1! Englezii restabilesc egalitatea rapid prin Harry Kane, care a transformat penalty-ul! Verbruggen a citit intenția atacantului, dar acesta a executat perfect

Min 16: Penalty pentru Cei Trei Lei! Arbitrul a acordat lovitura de la punctul cu var, după ce a revăzut faza în care Dumfries a avut un atac întârziat. Olandezul primește galben

Min 15: Englezii protestează pentru că a fost contact în momentul în care Kane a șutat. E o fază grea, iar VAR-ul îl cheamă pe arbitrul central să revadă faza

Min 14: Încă o ocazie bună a trupei lui Gareth Southgate! Saka pătrunde din lateral spre centrul careului, nu găsește un culoar de șut, iar mingea este lăsată lui Harry Kane care trage din voleu peste poarta Olandei

Min 13: Anglia încearcă să răspundă rapid! Kane încearcă poarta de la mare distanță și îl face pe Verbruggen să respingă. Bun șut din partea atacantului lui Bayern Munchen

Min 12: Încă o lovitură liberă bătută de Trippier, de data aceasta ajunge la un coleg care recentrează. Mingea este degajată de apărarea batavă

Min 11: Lovitura liberă bătută de Foden este respinsă cu lejeritate de defensiva olandeză

Min 7: GOL Olanda, 1-0! Ce fază reușește Xavi Simons! Tânărul în vârstă de 21 de ani își face loc spre centru și trage din afara careului un șut din cădere. Greu de apărat pentru Pickford. Semifinalele au avut în prim-plan, până acum, viitorul fotbalului: ieri Yamal, azi Simons

Min 5: E timpul și pentru Anglia să atace

Min 4: O primă acțiune periculoasă a Olandei: Malen pasează în profunzime pentru Gakpo, dar acesta nu a ajuns la balon

Min 3: Am avut trei minute de fotbal la mijlocul terenului. Niciun atac până acum

Min 2: Stadionul este foarte gălăgios în minutele de start ale meciului

Min 1: A început semifinala! Posesia este de partea Angliei

UPDATE 10 iulie, 0ra 22.00: A început semifinala

UPDATE 10 iulie, ora 21.35: Ambele echipe au terminat încălzirea

Anglia a fost întâmpinată cu huiduieli de la fanii olandezi. Sprijinul celor Trei Lei au răspuns la fel când pe teren au intrat jucătorii Țărilor de Jos pe Signal Iduna Park.

UPDATE 10 iulie, ora 21.30: Armele tinere din echipe
Aceasta este prima semifinală din istoria Campionatului European UEFA în care încep meciul patru jucători cu vârsta de până la 21 de ani.

Olanda îi are în echipa pe Xavi Simons și Bart Verbruggen.

Între timp, Anglia începe cu Kobbie Mainoo și Jude Bellingham.

UPDATE 10 iulie, ora 21.10: A început să pluă la Dotmund

Ploaia toarnă în Dortmund! Nu sunt condițiile ideale pentru un joc atât de mare și ar putea ajunge să joace un rol enorm în rezultat.

Concentrarea va trebui să fie la maximum pentru a evita greșelile pe ceea ce va fi acum o suprafață foarte rapidă.

UPDATE 10 iulie, ora 20.50: Echipele de start

Anglia îl aduce pe Marc Guehi din nou în linie, dar rămâne cu noul lor sistem de trei la spate, așa cum era de așteptat.

În ceea ce privește Olanda, Donyell Malen îl înlocuiește pe lateral pe Steven Bergwijn în singura lor schimbare.

Anglia: Pickford, Walker, Stones, Guehi, Trippier, Rice, Mainoo, Saka, Bellingham, Foden, Kane.

Înlocuitori: Ramsdale, Henderson, Dunk, Gomez, Shaw, Alexander-Arnold, Wharton, Gallagher, Eze, Palmer, Bowen, Gordon, Watkins, Toney.

Olanda: Verbruggen, Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake, Schouten, Reijnders, Malen, Simons, Gakpo, Depay.

Înlocuitori: Bijlow, Flekken, De Ligt, Van de Ven, Frimong, Blind, Geertuida, Gravenberch, Wijnaldum, Veerman, Brobbey, Bergwijn, Zirkzee, Weghorst.

UPDATE 10 iulie, ora 20.40: Englezii au ajuns la stadion și au ieșit să vadă terenul

Cei Trei Lei au ajuns la Signal Iduna Park! Jucătorii au ieșit pe gazpn înainte de începerea startului și sunt relaxați.