Prima pagină » Titlurile zilei » Agentul Vlăduț, unul dintre cei mai vechi polițiști din Iași de la Serviciul Logistică, a fost reținut pentru 24 de ore. Conducea cu viteză, în pragul comei alcoolice

Agentul Vlăduț, unul dintre cei mai vechi polițiști din Iași de la Serviciul Logistică, a fost reținut pentru 24 de ore. Conducea cu viteză, în pragul comei alcoolice

19 feb. 2025, 02:00,
Sorin Pavelescu în Titlurile zilei

Încă un polițist din Iași a ajuns după gratii. Agentul Vlăduț P., în vârstă de 49 de ani, a fost reținut pentru 24 de ore de colegii săi din Botoșani. Acesta conducea cu viteză, iar după ce a fost oprit în trafic, i s-a făcut testare cu aparatul alcooltest. Pentru că valoarea s-a dovedit a fi uriașă, agentul a fost reținut

Unul dintre cei mai vechi polițiști angajați la Serviciul Logistic din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Iași a fost reținut pentru 24 de ore. Agentul a fost tras pe dreapta de polițiștii din Botoșani, pentru că se deplasa cu un autoturism, cu viteză. Totul s-a petrecut pe 15 februarie, în localitatea Românești, unde agenții din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești au făcut semnal de oprire colegului lor din Iași. Acesta prezenta halenă alcoolică, motiv pentru care a fost testat cu aparatul alcooltest. Nu mică le-a fost mirarea polițiștilor botoșăneni când au văzut că acesta se afla în pragul comei alcoolice.

Agentul Vlăduț de la Serviciul Logistică a fost reținut pentru 24 de ore

Reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Iași au transmis câteva precizări legate de incident.

„În urma testării cu aparatul etilotest, s-a constatat o alcoolemie de 1,46 mg/l alcool pur în aerul expirat, o valoare care indică un grad avansat de ebrietate. Conducătorul auto a fost condus la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice, în vederea stabilirii exacte a concentrației de alcool în sânge. Având în vedere gravitatea situației, polițiștii au emis o ordonanță de reținere pentru 24 de ore, iar bărbatul a fost dus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al I.P.J. Botoșani”, au precizat reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Botoșani.

Un alt polițist de la Iași, arestat după ce a provocat un accident, beat fiind

În ultima perioadă, la Iași, dar și în restul țării, mai mulți polițiști au făcut „cunoștință” cu arestul din cauza infracțiunilor pe care le-au comis. La finalul anului trecut, unul dintre cei mai apreciați polițiști din cadrul Serviciului Pentru Acțiuni Speciale (SAS) Iași a fost arestat pentru că a provocat un accident rutier mortal la Brașov. Vlad Roșca se afla sub influența alcoolului.

„La data de 30 noiembrie, în jurul orei 20:00, un accident rutier grav a avut loc în Poiana Brașov, pe strada Poiana Ursului, soldat cu decesul unui pieton și rănirea altuia. Un autoturism condus de un bărbat de 42 de ani, din Iași, a lovit doi pietoni, un bărbat și o femeie, ambii în vârstă de 21 de ani, care se aflau pe carosabil. Echipajele medicale au intervenit de urgență, însă, în pofida eforturilor, bărbatul a fost declarat decedat. Polițiștii au constatat că șoferul se afla sub influența alcoolului, aparatul etilotest indicând o alcoolemie de 0,78 mg/l alcool pur în aerul expirat. Acesta a fost transportat la spital pentru recoltarea probelor biologice, iar ulterior a fost reținut pentru 24 de ore și introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al IPJ Brașov. În cauză, s-a deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă și conducere sub influența alcoolului”, au transmis atunci reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Brașov.

Acum, agentul Vlăduț de la Serviciul Logistică, care a fost reținut pentru 24 de ore, va avea de dat explicații în fața legii.

Bugetul.ro
Adio, ANPC pentru Cristian Popescu Piedone! Curtea de Apel București i-a dat vestea, după ce a fost acuzat de nepotism
redactia.ro
Donald Trump a decis. Ce se întâmplă cu trupele americane din România
Bugetul.ro
Spitalul care nu va mai exista. 150 de milioane de euro pierdute din cauza incompetenței locale
a1.ro
Filmările pentru Insula Iubirii sezon9 s-au încheiat:„Emoțiile ating cele mai înalte cote, trăirile sunt mai puternice ca oricând”
Playtech.ro
Cine este Nicolle Fota, noua iubită a lui Cătălin Botezatu. Ea are 18 ani, el 58
observatornews.ro
Vremea la început de aprilie. ANM anunță ploi dese și maxime sub 18°C
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Români escrocați pe bandă rulantă. Totul părea real
realitatea.net
Țara vecină unde alimentele s-au ieftinit cu 50%. Românii din apropiere se pregătesc să treacă granița pentru a face cumpărături
SportpeSurse
A aruncat Rusia în aer! Putin se află în fața unui moment crucial!
Playtech.ro
Românii ar putea primi 2.250 de lei lunar de la stat. Legea de care puţini ştiu
Dailybusiness.ro
Ora de vară 2025. Data exactă la care se trece la ora de vară. Ceasurile se vor da înainte cu o oră
RomaniaTV
Ministerul Muncii, anunţ IMPORTANT pentru toţi salariaţii şi angajatorii. S-a aprobat joi în Guvern
stiriromania.ro
La 57 de ani, Carmen a devenit cea mai în vârstă mamă de gemeni din România. Partenerul, cu 22 de ani mai tânăr
RomaniaTV
Anunţ important de la BNR pentru toţi românii cu valută „la ciorap”
redactia.ro
Doliu în medicina românească. A murit unul dintre cei mai importanți medici. A fost un profesionit desăvârșit
ego.ro
Vești proaste pentru Gabriela Cristea! Ce s-a aflat după demisia de la Antena Stars EXCLUSIV
Comentarii
  • Acum, cei din BT s-au razbunat pe iesenii care ii tot injura 🙂

  • Da sorsa tot polițista este .era una care cu un suc o rezolvai peste tot

    • Esti un oligofren,frustrat.

      • Ce legătură poate să aibă sora acestui om cu acest subiect?
        Câtă frustrare poate să existe ?
        E plin de milițieni frustrați, care bag de seamă că au probleme grave !!!!!!!

  • Unde este dosarul lui Piriiala de la rutiera prins beat la Vaslui ?
    Cine a mușamalizat cazul ? DE CE NU SE SEZIZEAZA CEI DE LA DGA ?

    • Caută-l… 🤭

      • Tartanul din Tatarusi

        Ăla Renato Piriala, a făcut toată treaba murdară lui Bitlan G steluță, tot Ipj îl scotea la pensie la comanda lui Bitlan și iaca e pensionar de acum!!!!! Ăștia doi tot de Bitlan promovați în funcții ca doar asta e imaginea Ipj de acum oameni de nimic și salarii crase cum avea și Renato 50% ca știa să conducă ca o slugă mașina lui Bitlan. Rușine să vă fie

  • Sesizabila dlor ofițeri de la dga Vaslui. Este marfa bună aici, individul Piriiala a fost șoferul șefului ipj Iasi, asta nu va spune nimic ?
    VOM SCRI LA MINISTRU SI IGPR

  • Urat din partea lor ca se urca beti la volan si fac uniforma si demnitatea de politist de tot rasul lumii.

  • Alo DGA, adjuncta Morosanu de la sectia 3 Iasi, incaseaza bani pentru chirie desi, sta in Nicolina cu barbatul sau.

    • Ionuț Moromete

      Peste tot sunt lucrători care iau chirie deși locuiesc la adresa unde lucrează….

    • Nute FreacaGrija

      Si n-are voie sa stea in chirie cu barbatul ei ? Tre’ sa stea singura? Mancati cacat precum c#rvele la colturi. Va incaltati cu fesul si va dati destepti.

  • avea halenă de balenă

  • Ionuț Gafencu

    2,15 a pierdut o „mare valoare” o săgeată bețiva dar rămâne săgeata de sor’sa la a VIa….

  • Ce ochelari de schior are

  • Chestia cu chiriile pare foarte interesanta,dar totuși în unele județe este tolerată.

  • cica mai e unu ….pe acolo IPJ …..tot logistica …………….. Ovidiu Sandu..acelasi hobby are…e pe lista rutierei…..aia de la militari au scapat de el ….acum pe la logistică,,,își face veacu…

  • pt ne-colegă

    Câinele moare de drum lung și prostul de grija altuia, zice un proverb vechi românesc…alte griji n-ai???

  • A rupt poolaDamian de Alinuța de la 6 sora lui valdut…

    • Cată prostie poate să existe, “a rupt poola”, vedeti-va de nevestele voastre si nu mai paziti coada colegelor !

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`