Prima pagină » Cancan ultimă oră » Actrița Maia Morgenstern, certată de călători într-un metrou din Capitală: „Ce cauți printre oameni? Stai în casă, nu mai ieși…”

Actrița Maia Morgenstern, certată de călători într-un metrou din Capitală: „Ce cauți printre oameni? Stai în casă, nu mai ieși…”

19 mai 2021, 19:52,
Bianca Rebegea în Cancan ultimă oră

Miercuri, 19 mai, actrița Maia Morgenstern a avut parte de un eveniment trist, într-un metrou din Capitală. Aceasta a fost certată de călători, din cauza unei crize de tuse.

În timpul călătoriei cu metroul, Maia Morgenstern a fost nevoită să coboare și să-și continue călătoria pe jos, după ce mai mulți călători au certat-o, pentru că tușea. Ce nu știau persoanele din jurul actriței este că aceasta încearcă de mult timp să se lase de fumat.

Obișnuită să fie mereu mustrată pentru ceva, actriţa a coborât din metrou şi a mers pe jos spre casă, profitând de vremea frumoasă. Totul a fost povestit chiar de Maia Morgenstern, pe o rețea de socializare:

„Încerc să mă las de fumat. Mă rog, Încerc. Fac și eu acolo niște efortulețe, cât de cât. Și nici nu-i așa de greu. Am și rezultate, oho: până acum m-am lăsat de nu știu câte ori. Da.

Da’ acuma, gata! Mă las. E complicat și sâcâitor. Și penibil uneori, chiar neplăcut: disconfort, nervozitate, transpirații reci, neputință, renunțare, sentimente de vinovăție, insomnie, tremurături…

Și tuse. Tusea aia neplăcută, nesfârșită, dizgrațioasă. Tusea în vremurile acestea e ca un stigmat. Este un stigmat, o pecete, o condamnare: oamenii se uită urât la tine, se îndepărtează, se feresc de tine. Și e firesc. Pentru mine e firesc. Suntem oameni, suntem vulnerabili, suntem înspăimântați. Ne e frică: pentru noi și pentru ceilalți. Suntem bântuiți de sentimente contradictorii. Așa e, așa sunt și eu, nici mai bună, nici mai rea. Deși…în fine.

Maia Morgenstern: „Mă lupt și eu cu starea de confuzie, de dezorientare, de neîncredere”

Actrița Maia Morgenstern a dezvăluit că plănuiește să se lase de fumat și, tocmai de aceea, a fost lovită de „o tuse nesfârșită, penibilă, de nestăpânit”.

Mă lupt și eu cu starea de confuzie, de dezorientare, de neîncredere. Depresie? Să nu folosim cuvinte mari, să nu abuzam. Și vreau să mă las de fumat.

Și vreau să evit derapajele. Vreau sa evit derapajele. Și aglomerațiile. Evit aglomerațiile.

Astăzi am plecat devreme de acasă. Am lăsat să treacă vreo două, că erau cam aglomerate. Metrouri. Despre Metrou vorbesc, eu circul preponderent cu Metroul. Cu mijloace de transport în comun, basicali(sic), că am timp să citesc, să scriu, să privesc.

În fine, am apucat să mă urc într-un al treilea tren sosit, Metrou. Și, fatalitate, m-a apucat tusea, costurile colaterale ale voinței mele de a mă lăsa. Efectele nedorite ale anilor tabacici, rezistență nedorită a organismului meu obișnuit cu țigările”, a povestit actriţa Maia Morgenstern în postarea de pe Facebook.

Maia Morgenstern: „Tușeam, o tuse nesfârșită, penibilă, de nestăpânit”

Călătorii din metrou, fiind speriați de virusul SARS-CoV-2, au reacționat în momentul în care au sesizat criza de tuse a Maiei Morgenstern. Actrița nu a explicat nimănui nimic și a coborât din metrou.

„Tușeam, o tuse nesfârșită, penibilă, de nestăpânit. Geaba mască, geaba distanțare, geaba încercam să mă izolez în zona burdufului. Oamenii au reacționat: m-au certat. Ce cauți printre oameni dacă tușești? Stai în casă, nu mai ieși…etc. Nu m-am supărat. Nu m-am apucat să explic. Nu mă (mai) justific.

Am coborât și mi-am continuat drumul pe jos. E vreme frumoasă. Bine, sunt obișnuită, pe mine mereu mă ceartă lumea pentru ceva: ba că sunt, ba ca nu sunt. Sunt bine, mulțumesc”, a conchis actriţa Maia Morgenstern.

Bugetul.ro
Bulgaria, umilință supremă pentru România! Țara noastră a fost exclusă definitiv din programul Visa Waiver, însă vecinii din sud vor avea acces neîngrădit peste Ocean
redactia.ro
Măsura fiscală de care nici nu a vrut să audă Nicușor Dan. Președintele le-a blocat cererea lui Bolojan și lui Grindeanu
Bugetul.ro
Adio, Parcul IOR din București în actuala formă! Primarul Robert Negoiță vrea să transforme locul de recreere din Sectorul 3 într-o oază modernă
a1.ro
Delia, ipostaza incendiară în care artista se lasă fotografiată foarte rar. Ce imagini a postat din vacanță pe rețelele sociale
Playtech.ro
Câți bani economisești dacă ai un credit de 75.000 de euro și faci plăți anticipate lunare. Diferența e uriașă
observatornews.ro
Filmul tentativei de crimă din Iaşi. Şi-a atacat soţia în timp ce dormea, pentru că voia să îl părăsească
Playsport.ro
Nokia 1100, cu touch revoluționar și baterie care ține 4 săptămâni, ar spulbera concurența, dar totul...
Evz.ro
Metoda de-a renunța la fumat. Trucul e foarte simplu
realitatea.net
Românii au găsit o nouă metodă de a păcăli aparatele de reciclare. Reușesc să obțină o grămadă de bani cu un singur pahar de plastic
SportpeSurse
EXCLUSIV Imagini devastatoare cu casa părintească a lui Ion Țiriac din Brașov. Locuința a ajuns o dărăpănătură în care colcăie șobolanii. Primarul orașului face declarații tulburătoare despre miliardar: ““Nu l-a interesat niciodată”
Playtech.ro
Un nou val de aer fierbinte ajunge în România. Unde se anunţă temperaturi insuportabile
Dailybusiness.ro
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
RomaniaTV
Nicuşor Dan, mesaj important pentru români înaintea desemnării premierului
stiriromania.ro
Alex Marcu, sfâșiat de durere lângă sicriul Teodorei. Bărbatul își ia adio de la soție cu râuri de lacrimi
RomaniaTV
Nicuşor Dan, mesaj important pentru români înaintea desemnării premierului
redactia.ro
Cine e miliardarul care a murit la polo după ce a înghițit o albină
ego.ro
Am aflat secretul teribil al soacrei mele, iar acum nu știu ce să fac! Cum aș putea să îi spun soțului așa ceva!?!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`