Prima pagină » Economic Local » A crescut salariul mediu net cu 23 de lei, ajungând la 5.351 de lei în februarie 2025. Ați simțit că v-au crescut veniturile în ultima perioadă?
A crescut salariul mediu net cu 23 de lei, ajungând la 5.351 de lei în februarie 2025. Ați simțit că v-au crescut veniturile în ultima perioadă?

A crescut salariul mediu net cu 23 de lei, ajungând la 5.351 de lei în februarie 2025. Ați simțit că v-au crescut veniturile în ultima perioadă?

16 apr. 2025, 02:00,
Raluca COSTIN în Economic Local

În luna februarie 2025, salariul mediu net a fost de 5.351 de lei, mai mare cu 23 de lei față de cel înregistrat în ianuarie 2025. Potrivit datelor statistice, creșterile câștigului salarial mediu net din activităţile sectorului economic au fost determinate de acordarea de prime ocazionale

Câştigul salarial mediu net a fost de 5.351 lei în februarie 2025, în creştere cu 23 de lei (+0,4%) față de luna ianuarie 2025, arată datele Institutului Național de Statistică (INS). Astfel, creșterile câștigului salarial mediu net din activităţile sectorului economic au fost determinate de acordarea de prime ocazionale (prime anuale, al 13-lea salariu sau prime pentru performanțe deosebite), drepturi în natură şi ajutoare băneşti, sume din profitul net şi din alte fonduri, inclusiv bilete de valoare, precum și de realizările de producţie ori încasările mai mari, în funcţie de contracte/proiecte).

„Este o creștere nesemnificativă din perspectiva nivelului de trai, dar semnalează o tendință pozitivă. Datele statistice care descriu dinamica fenomenelor socio-economice nu sunt întotdeauna spectaculoase”, explică prof. univ. dr. Ciprian Iftimoaei, director adjunct al Direcției Județene pentru Statistică Iași.

A crescut salariul mediu net cu 23 de lei în luna februarie 2025, comparativ cu ianuarie 2025

În luna februarie 2025, câştigul salarial mediu brut a fost 8.932 lei, cu 22 lei (+0,2%) mai mare decât în luna ianuarie 2025. Valorile cele mai mari ale câştigului salarial mediu net s-au înregistrat în activităţile de servicii în tehnologia informaţiei (inclusiv activităţi de servicii informatice – 11.619 lei) și în fabricarea produselor din tutun (10.860 lei), iar cele mai mici, în hoteluri şi restaurante (3.263 lei), și în fabricarea articolelor de îmbrăcăminte (3.345 lei). Comparativ cu luna februarie a anului precedent, câştigul salarial mediu net a crescut cu 9,7%. Indicele câştigului salarial real a fost 104,5% în luna februarie 2025, față de luna februarie 2024.

Indicele câştigului salarial real a fost 99,5% în luna februarie 2025, față de luna ianuarie 2025. Faţă de luna octombrie 1990, indicele câştigului salarial real a fost 249,3%, cu 1,1 puncte procentuale mai mic decât cel înregistrat în luna ianuarie 2025. Pe de altă parte, două companii mari fac disponibilizări la Iași.

Inflația și primele anuale influențează câștigul salarial mediu net lunar

Potrivit INS, în cursul anului, se înregistrează fluctuații ale câştigului salarial, determinate, în principal, de acordarea premiilor anuale şi a primelor de sărbători, în special în lunile luate ca bază de comparaţie (decembrie, martie/aprilie). Acestea influenţează creșterile sau scăderile în funcţie de perioada în care sunt acordate, conducând, în cele din urmă, la estomparea fluctuațiilor câştigului salarial lunar la nivelul întregului an.

Evoluția câștigului salarial real depinde atât de fluctuațiile câștigului salarial mediu net, cât și de rata inflației. În luna februarie 2025, comparativ cu luna precedentă, nivelul câştigului salarial mediu net a fost influențat, în aproape egală măsură, atât de creşteri, cât și de scăderi. Astfel, creșterile câştigului salarial mediu net din activităţile sectorului economic au fost determinate de acordarea de prime ocazionale (prime anuale, al 13-lea salariu sau prime pentru performanțe deosebite), drepturi în natură şi ajutoare băneşti, sume din profitul net şi din alte fonduri (inclusiv bilete de valoare), precum și de realizările de producţie ori încasările mai mari (în funcţie de contracte/proiecte).

Câştigul salarial mediu brut lunar se determină prin raportarea sumelor brute plătite din fondul de salarii, din profitul net şi alte fonduri (exclusiv sumele compensatorii, sumele plătite retroactiv ca urmare a câştigării în instanţă a drepturilor băneşti aferente anilor anteriori) la numărul mediu al salariaţilor. Ieșenii care vor să se angajeze, în această perioadă, au la dispoziție mai multe locuri de muncă în retail, industrie sau comerț, în cadrul unor companii cunoscute. Pe de altă parte, câştigul salarial mediu net a fost de 5.351 lei în februarie 2025, în creştere cu 23 lei (+0,4%) față de luna ianuarie 2025, arată datele Institutului Național de Statistică (INS).

Bugetul.ro
Bulgaria, umilință supremă pentru România! Țara noastră a fost exclusă definitiv din programul Visa Waiver, însă vecinii din sud vor avea acces neîngrădit peste Ocean
redactia.ro
Răsturnare de situație. Cine va fi până la urmă premierul României. Nicușor Dan va face anunțul azi
Bugetul.ro
Adio, Parcul IOR din București în actuala formă! Primarul Robert Negoiță vrea să transforme locul de recreere din Sectorul 3 într-o oază modernă
a1.ro
Rezultate BAC 2025. Află primul ce note s-au luat anul acesta. Model de cerere pentru vizualizarea lucrării sau pentru contestație
Playtech.ro
Ce nu trebuie să uiți săptămânal dacă ai vinete în grădină. Așa previi dăunătorii și fructele deformate
observatornews.ro
Afacerea cu care Alina și Alex au dat lovitura. Un clip postat pe TikTok le-a adus mii de comenzi
Playsport.ro
O femeie și fiica ei au strâns 8.000 de sticle, apoi au construit o casă cu 7 camere: „Pentru noi a fost o metodă de supraviețuire”
Evz.ro
Fenomene extreme în România. Caniculă, dar și ploi. Zonele vizate
realitatea.net
Românii au găsit o nouă metodă de a păcăli aparatele de reciclare. Reușesc să obțină o grămadă de bani cu un singur pahar de plastic
SportpeSurse
EXCLUSIV Imagini devastatoare cu casa părintească a lui Ion Țiriac din Brașov. Locuința a ajuns o dărăpănătură în care colcăie șobolanii. Primarul orașului face declarații tulburătoare despre miliardar: ““Nu l-a interesat niciodată”
Playtech.ro
Ventilația încrucișată nocturnă, varianta rapidă prin care răcoreşti casa fără aerul condiţionat. Ce trebuie să faci exact?
Dailybusiness.ro
E LEGE! Ce trebuie să facă șoferii rămași fără plăcuțe de înmatriculare. Amenzi uriașe pentru cei care nu respectă obligația
RomaniaTV
Adio garanţia de 50 de bani la punctele de reciclare. Românii, campioni în campania SGR
stiriromania.ro
Alex Marcu, sfâșiat de durere lângă sicriul Teodorei. Bărbatul își ia adio de la soție cu râuri de lacrimi
RomaniaTV
Doliu URIAȘ! A MURIT Iliescu în urmă cu puțin timp....România este în STARE DE ȘOC
redactia.ro
Scandal între Nicușor Dan și Ilie Bolojan. De ce nu se înțeleg cei doi și soluția extremă la care se gândește președintele României
ego.ro
Am aflat secretul teribil al soacrei mele, iar acum nu știu ce să fac! Cum aș putea să îi spun soțului așa ceva!?!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
21 iunie 2025
21 iunie 2025