Președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a lansat miercuri, 27 august, la Digi24, un mesaj ferm: Congresul partidului nu trebuie să fie doar o bătălie pentru funcții, ci momentul unor clarificări majore și al unei adaptări ideologice la realitățile României din 2025.
„Dincolo de competiție, care e bine să existe, e mai importantă această reașezare a PSD-ului, această reactualizare a partidului la ceea ce înseamnă România anului 2025. PSD-ul a făcut greșeli, dar trebuie să învețe din ele și să se adapteze acestor vremuri”, a declarat Sorin Grindeanu.
Întrebat direct dacă își va depune candidatura, liderul interimar a răspuns evaziv: „O să vedem. Dar ceea ce îmi doresc este să fie competiție la Congres.” El a insistat însă că miza reală nu este cine va conduce partidul, ci direcția ideologică pe care PSD trebuie să o adopte.
Grindeanu a respins categoric ideea ca partidul să revină la discursul naționalist și conflictual din perioada Liviu Dragnea: „Eu nu am rezonat niciodată cu acea retorică din 2016-2017, chiar dacă PSD a avut procente mari. PSD trebuie să arate că a învățat din greșeli și că se poate adapta la o Românie care s-a schimbat profund în 35 de ani.”
Greșelile PSD, recunoscute de liderul interimar
Sorin Grindeanu a făcut și o radiografie a ultimilor ani, recunoscând deschis erorile majore. Una dintre ele a fost modul în care guvernul a gestionat politica fiscală și socială: „De multe ori, dorința de a face bine nu a ținut cont de realitatea economică. S-au făcut promisiuni de creșteri salariale care au depășit ceea ce permitea tabloul fiscal. Nu e rău să vrei să crești salariile, dar trebuie să ții cont și de sustenabilitate.”
O altă greșeală, în opinia sa, a fost calendarul electoral prelungit pe tot anul 2024: „Am avut un an întreg de alegeri. Opoziția, fie că era AUR, fie că era USR, și-a făcut jocul, iar noi, PSD și PNL, am rămas blocați într-o logică pur electorală. România a avut un an pierdut din cauza acestui maraton electoral.”
Liderul interimar a vorbit și despre tensiunile apărute în coaliția de guvernare după alegerile europarlamentare: „Am acceptat liste comune și am luat 50%. Condiția era să avem un calendar clar și un candidat comun la prezidențiale. După europarlamentare, unii aliați au renunțat la înțelegeri și au vrut să candideze separat. A fost o greșeală să credem prea mult în cuvântul lor.”
Grindeanu nu are ce cauta in PSD.
Am votat,in comun cu toata familia cu tov.Tancosz Barna,in Congresul partid PSD din septembrie 2025.
In data de 12 septembrie anul curent,vot comun,din partea localitatii Tulcea in Transilvania la conducerea primariei capitalei tarii votam,[2], cu dl Dan Trifu-partid Eco Civica, primar.
In data de 7 septembrie 2025 votam cu partidul AUR tot comun .[balansiere,si educationale,de activ integrat].Am citit prospectul motiunii,sint trei partide 4 la numar sint explicate summa ergo est.In conformitate cu bara catalog scolar media aritmetica scolara dupa MCVSIIJ,,taranisti sintem,,!…