Românii trebuie să se pregătească. Iarna care vine vor fi nevoiți să scoată mai mulți bani din buzunar pentru a putea plăti factura la căldură. Ilie Bolojan a declarat că, începând cu 1 august, creșterea TVA-ului de la 5% la 11% pentru încălzire ar putea duce la scumpiri în termoficare.
„E foarte posibil ca datorită reașezării TVA-ului, cota de 5% care era pentru încălzire, și care de la 1 august va fi de 11%, să genereze o creștere la termoficare de câteva procente. Este foarte posibil. În ceea ce privește acordare de subvenții, aceasta sunt în politica fiecărei unități administrativ teritoriale, deci a fiecărui oraș mare din România. Guvernul nu intervine pentru a le reduce sau anula. Trebuie să ne asigurăm că sistemul energetic și sistemele de termoficare mari funcționează în condiții normale în așa fel încât să nu existe probleme majore. Dacă e să fim corecți cu românii, această creștere de TVA la acest capitol va însemna o creștere de preț”, a declarat Ilie Bolojan.
Bolojan anunță pașii pe care trebuie să îi facă România pentru redresare
Ilie Bolojan a făcut declarații tranșante despre necesitatea unor corecții urgente în gestionarea finanțelor publice și în special a cheltuielilor din sistemul de sănătate. De asemenea, a subliniat faptul că investițiile în domeniul medical nu se revăd în nivelul de satisfacție a românilor pentru serviciile medicale.
„În fiecare zi trebuie să avem grijă să facem economii, să ne încasăm veniturile, să limităm pierderile și după aceea să creăm condiții pentru revenirea țării noastre, pe un parcurs de dezvoltare, pentru prosperitate și pentru creare de condiții mai bune pentru cetățenii noștri.
În fiecare zi trebuie să corectăm lucruri. Pe de o parte, să ne ocupăm de necesități care înseamnă accesarea de fonduri europene, respectarea jaloanelor pentru că altfel nu ne putem trage banii. Nu trebuie să fugim de probleme, ci să le atacăm.Nu pot fi negate aceste probleme. Putem discuta dacă o soluție este mai bună sau mai proastă. Trebuie să recunoaștem că am crescut cheltuielile în sănătate într-o manieră în care nu le mai putem susține. Am început să avem întârzieri la plata medicamentelor din martie. Nu putem merge în așa formulă. Pe bună dreptate, furnizorii noștri vor să fie respectați de stat.Trebuie să construim încredere, dar nu mai putem merge în așa formulă. Trebuie să recunoaștem că între banii care au fost infuzați în sectorul sanitar, de exemplu, și satisfacția pacienților vizavi de ceea ce livrează sistemul sanitar sub formă de servicii de sănătate este o diferență foarte mare.
Nu a crescut satisfacția pacienților în proporție cu creșterea bugetului pentru sănătate. Anumite realități nu le putem nega”, a declarat Ilie Bolojan.