Prima pagină » Actualitate » România, pentru prima dată după 12 ani în finală olimpică la gimnastică – LIVE TEXT: Echipa tricoloră a obținut locul 7
România, pentru prima dată după 12 ani în finală olimpică la gimnastică - LIVE TEXT: Echipa tricoloră a obținut locul 7

30 iul. 2024, 19:29,
în Actualitate

Echipa feminină a României la gimnastică artistică, formată din Amalia Ghigoartă, Ana Bărbosu și Sabrina Mâneca-Voinea, s-a calificat în finala acestei probe, pe care o dispută astăzi de la ora 19:15. Pentru echipa feminină, aceasta este prima finală la gimnastică în ultimii 12 ani, precedenta apariție fiind la JO 2012 de la Londra, unde a obținut bronzul.

Punctaj final pentru România

România a adunat un punctaj total de 159.497, cu care s-a clasat pe locul 7. În calificări, echipa tricoloră a încheiat pe locul 8, cu exact acelaşi punctaj.

Notele obţinute de gimnastele tricolore, cu o ratare la paralele şi două la bârnă, sunt:

Sol – ⁠Amalia Ghigoarţă 13.133, ⁠Ana Maria Bărbosu 13.566, ⁠Sabrina Maneca Voinea 13.900;

Sărituri – ⁠Lilia Cosman 13.433, ⁠Ana Maria Bărbosu 13,933, ⁠Sabrina Maneca Voinea 13.633;

Paralele – ⁠Lilia Cosman 13.133, ⁠Amalia Ghigoarţă 13.333, ⁠Ana Maria Bărbosu 12.433;

Bârnă – ⁠Amalia Ghigoarţă 12.500, ⁠Ana Maria Bărbosu 12.700, ⁠Sabrina Maneca Voinea 13.800.

UPDATE 11: Podiumul a fost ocupat, în ordine, de SUA (171.296 puncte), Italia (165.494) şi Brazilia (164.497). Este a 20-a medalie olimpică la echipe şi a patra de aur pentru SUA, după cele de la ediţiile din 1996, 2012 şi 2016. Lider incontestabil al echipei, Simone Biles s-a aflat în lot şi la aurul din 2016.

UPDATE 10: Echipa feminină a României se află pe locul 5 după a treia rotație din finala olimpică la gimnastică artistică.

UPDATE 9: Amalia Ghigoarță a primit 13.333 la paralele

UPDATE 8: Echipa feminină a României se află pe locul 5 după a doua rotație cu 81.598 de puncte. Pe primu loc a rămas America, cu 87.432 de puncte. Pentru românce mai urmează proba la bare paralele și cea la bârna de echilibru.

UPDATE 7: Sabrina Maneca-Voinea este notat cu 13.633 la sărituri.

UPDATE 6: Lilia Cosman a primit nota 13.433 la proba de sărituri, în a doua rotație.

UPDATE 5: Sabrina Maneca-Voinea a primit nota 13.900 la sol.

UPDATE 4: Echipa feminină a României se află pe locul 6 după prima rotație cu 40.599 de puncte. Statele Unite ale Americii ocupă primul loc cu 44.100.

UPDATE 3: Ana Bărbosu a primit 13.566 puncte la proba de sol.

UPDATE 2: România a avut primul act chiar în aceste momente la proba de sol prin Amalia Ghigoartă. Aceasta a adunat 13.133 de puncte

UPDATE 1: A început finala la gimnastică artistică, la care participă și echipa feminină a României. Marea Britanie dă startul cu proba la sol.

Româncele au încheiat calificările pe locul 8, ultimul care a dus în finală, cu 159.497 puncte acumulate. Celelalte echipe calificate în finala de astăzi sunt: SUA (172.296), Italia (166.861), China (166.628), Brazilia (165.765), Japonia (162.196), Canada (161.563) și Marea Britanie (160.830).

În finalele individuale s-au calificat Sabrina Voinea, la bârnă (a 5-a notă) și sol (a 4-a notă), Ana Maria Bărbosu și Amalia Ghigoarță la individual-compus, respectiv Ana Maria Bărbosu la sol. Vedeta americană, Simone Biles, care a dominat probele, este prezentă și la individuale. Finalele pe aparate au loc între 3 și 5 august.