România a ajuns o colonie a UE. Țara își cere voie de la Comisia Europeană să nu închidă termocentralele pe lignit

de: Redacția BZI
08:37, 30 dec. 2024

România nu mai are deloc suveranitate, iar statutul de țară colonie se vede din comportamentul oficialilor români, a trădătorilor din PSD-PNL-UDMR care cer voie de la Comisia Europeană să nu închidă termocentralele pe ligit. Este de-a dreptul revoltător într-un context în care sectorul energetic ar trebui să fie unul de o importanță strategică și astfel să avem independența de a lua cele mai bune măsuri pentru români, nu pentru trădătorii din PSD-PNL-UDMR

România își cere voie de la Comisia Europeană să nu închidă termocentralele pe lignit

România intenționează să solicite Comisiei Europene o prelungire de până la trei ani a termenului pentru închiderea termocentralelor pe lignit aparținând Complexului Energetic Oltenia (CEO) și a exploatărilor miniere care le alimentează. Această amânare ar viza actualul calendar stabilit prin planul de restructurare agreat cu Bruxelles-ul, precum și cerințele legislative în vigoare privind decarbonarea sistemului energetic național, conform unui document analizat de Profit.ro.

Conform angajamentelor existente, România ar trebui să renunțe până în 2026 la capacități de producție bazate pe lignit, totalizând 2.085 MW putere instalată.

Investițiile planificate de CEO pentru dezvoltarea unor noi unități de producție, incluzând două centrale pe gaze naturale cu o capacitate totală de 1.325 MW, opt parcuri fotovoltaice însumând 690 MW și modernizarea unei hidrocentrale de 10 MW, sunt mult întârziate în raport cu graficul stabilit, potrivit news.ro.

Conform programului inițial, parcurile fotovoltaice trebuiau să devină operaționale în iunie 2024, iar centralele pe gaze să fie finalizate până în iunie 2026. Întregul plan de restructurare era prevăzut să fie implementat până la sfârșitul anului 2026. Totuși, estimările recente ale CEO indică faptul că centralele pe gaze ar putea deveni funcționale abia în martie și iulie 2028, în timp ce parcurile fotovoltaice ar putea fi gata în iunie și noiembrie 2026.

Colonia România a fost făcut de trădătorii și impostorii din PSD-PNL-UDMR

De 35 de ani România este condusă de nemernici și trădători de neam și țară. Sunt aceeași politicieni din PSD-PNL-UDMR care au furat pe rupte de atâta timp. În acești 35 de ani țara a rămas fără resurse, fără industrie și fără companii strategice. Suntem ceea ce votăm, o colonie care nu mai are niciun pic de suveranitate.

Ar fi timpul să-i sancționăm pe politicieni prin vot, să le spunem că românii s-au săturat de trădare și de vânzarea asta la nesfârşit.

Asta înseamnă că marile corporații vor deține producția de energie și acest lucru ne duce într-un moment în care suntem vulnerabili. O altfel de inepție este și vânzarea E.ON către o companie deținută de statul maghiar cu influențe ruse de la Gazprom. Adică tocmai cei care îi acuză pe Călin Georgescu, George Simion și Diana Șoșoacă că ar fi proruși, tocmai ei, cei din PSD-PNL-UDMR, prin Marcel Ciolacu, Ilie Bolojan și alții, sunt pregătiți să vândă rușilor E.ON-ul, fără ca să intervină. Așadar, România nu mai este o țară suverană pentru că trebuie să cerem acordul Comisiei Europene să nu închidem termocentralele pe lignit.