Prima pagină » National » Câţi bani vor primesc proprietarii de terenuri care plantează hectare de copaci
Câţi bani vor primesc proprietarii de terenuri care plantează hectare de copaci

Câţi bani vor primesc proprietarii de terenuri care plantează hectare de copaci

09 apr. 2025, 20:16,
Redacția BZI în National

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a anunţat miercuri, la Palatul Victoria, că guvernul a aprobat mărirea primei de sechestrare forestieră a carbonului. Astfel, vor fi finanțate lucrări de împădurire, de îngrijire a plantațiilor și creștere a suprafeței cu vegetație forestieră, iar proprietarii care deţin terenuri forestiere nu vor mai primi 456 de euro, ci 640 de euro, scrie Agerpres.

„Am reuşit astăzi să aprobăm o ordonanţă de urgenţă prin care majorăm prima de sechestrare (N.r. – prima de sechestrare forestieră a carbonului). Sperăm că acest lucru va conduce la o adevărată catalizare a proiectelor de împădurire. Aş reaminti faptul că la acest moment avem contracte semnate, adică certitudinea că vom împăduri pentru aproximativ 9.300 de hectare, ce se vor adăuga la Fondul forestier naţional. În urmă cu aproximativ un an şi jumătate, când am ajuns la minister, această cifră era una modestă, aveam puţin sub 100 de hectare împădurite, însă, uitându-mă la dinamica cererilor de finanţare şi la volumul şi la suprafaţa ce urmează a fi împădurită, pot să afirm că sunt convins că această cifră va creşte exponenţial, mai ales acum în situaţia în care prima de sechestrare în valoare de 456 de euro devine, odată cu publicarea în Monitorul Oficial a ordonanţei de urgenţă, o primă de sechestrare de 640 de euro”, a declarat Fechet, într-o conferinţă de presă, potrivit Agerpres.

„Apelul meu este să absorbim toţi aceşti bani, să îi consumăm”

El a precizat că aceste prime, ce urmează a fi plătite timp de 20 de ani, se adaugă tuturor celorlalte cheltuieli ocazionate cu înfiinţarea acestor păduri şi a lansat şi un apel către proprietarii de păduri privind accesarea acestor fonduri.

„Fac un apel către toţi proprietarii de pădure, persoane fizice, persoane juridice, unităţi administrativ-teritoriale, cu suprafeţe mai mici sau cu suprafeţe mai mari, şi mă bucur să văd că ne intră proiecte de 300, de 400, de 500 de hectare, însă apelul meu este să absorbim toţi aceşti bani, să îi consumăm, pentru că la anul în luna ianuarie, cel mai probabil, sau în prima parte a anului viitor acest proiect se va opri din finanţarea din PNRR. Spun asta pentru că la 30 iunie 2026 tragem linie şi vedem în ce măsură am epuizat toţi aceşti bani sau nu”, a adăugat ministrul.

Potrivit acestuia, până acum nu s-a descoperit un lucru mai bun decât împădurirea terenurilor în legătură cu combaterea schimbărilor climatice, a fenomenelor meteo extreme.

„Pierdem în România aproximativ 1.000 de hectare de terenuri agricole în fiecare an din cauza deşertificării, dincolo de inundaţiile pe care le avem din ce în ce mai des în ultimul timp, dincolo de fenomene meteo extreme, cum ar fi perioade lungi de caniculă. Am citit o ştire care m-a întristat, respectiv faptul că anul acesta vom mânca mai puţin de jumătate din cât ne-am fi propus să producem în România, referindu-mă aici la cireşe, la vişine, la piersici, dacă îmi amintesc eu bine, pentru că frigul din ultima perioadă, acest val polar, a compromis parte din livezile din România”, a explicat Mircea Fechet.

Bugetul.ro
Cel mai analfabet județ din România. Un vlogger din țara noastră a întocmit un clasament al județelor unde gradul de analfabetism este foarte ridicat
redactia.ro
George Simion a plecat din țară în ziua în care Nicușor Dan a fost validat președintele României. Simion a fost surprins într-un loc neobișnuit la discuții
Bugetul.ro
Panică la Raiffeisen Bank, BT, ING, CEC Bank sau BCR după decizia celei mai noi bănci românești. Suma tentantă oferită pentru orice tranzacție
a1.ro
Jennifer Lopez, accident vestimentar la un concert caritabil. Decolteul prea adânc a lăsat la vedere tot ce ascundea sub rochie
Playtech.ro
Bancnota românească pe care o cumpără colecționarii cu 2500 de lei. Nu este rară, mulți încă o au acasă
observatornews.ro
Ilie Bolojan şi-ar putea aduce city managerul în Guvern. Numele de miniştri vehiculate: Birchall, Cioloş sau Drulă
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Veste de coșmar pentru sute de mii de pensionari. Promisiunile au rămas doar promisiuni
realitatea.net
Colesterolul redus într-o săptămână. Cinci pași recomandați de nutriționiști
SportpeSurse
A erupt și spune tot ce știe despre George Simion. Dezvăluiri teribile despre banii publici și planul pe care îl avea cu Georgescu
Playtech.ro
Românii care își distrug buletinele și pașapoartele pe TikTok riscă amendă. Ce spune legea despre acest trend periculos
Dailybusiness.ro
Boloș: Decât să așteptăm minuni pentru PNRR, mai bine implementăm proiecte
RomaniaTV
BOMBĂ în showbiz! Despărțire în familia Danei Nălbaru și a lui Dragoș Bucur! Ea deja a plecat de acasă!
stiriromania.ro
La 57 de ani, Carmen a devenit cea mai în vârstă mamă de gemeni din România. Partenerul, cu 22 de ani mai tânăr
RomaniaTV
Becali îl DISTRUGE pe Simion: ''A luat-o razna și ia substanțe. Primește ordine din Austria. E un om terminat. La revedere, pentru mine nu mai există''
redactia.ro
Cum l-a numit Mihai Gâdea pe George Simion după ce președintele AUR a jignit femeile din România
ego.ro
Cine este și cum arată singura soră a lui Klaus Iohannis. Acum s-a aflat! FOTO

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`